"Сьогодні, в той день, коли ми вшановуємо пам'ять жертв трагедії Бабиного Яру, Верховний суд РФ ухвалив ксенофобські рішення про заборону Меджлісу. Справа Сталіна живе", – заявив глава держави під час виступу на заходах, присвячених 75-й річниці початку розстрілів у Бабиному Яру, в четвер, 29 вересня.
Порошенко також порівняв поведінку путінської Росії на міжнародній арені з діями гітлерівської Німеччини в 30-х роках 20-го століття.
"Якщо лідери деяких країн в основу своєї політики кладуть боротьбу за історичну справедливість, яку любив обґрунтовувати свої злочини сам Гітлер... Якщо міжнародне право знову розтоптане чоботом агресора... Якщо нинішня ООН іноді нагадує тодішню Лігу Націй... Якщо анексію Криму в зворотному перекладі на німецьку російська пропаганда прямо називає аншлюсом... Якщо все так, то де гарантія, що ми застраховані від повторення інших трагічних сторінок недавнього минулого?", – поставив риторичне питання український президент.
Як повідомлялося, 29 вересня Верховний суд РФ підтвердив заборону Меджлісу кримськотатарського народу, визнавши організацію екстремістської.
Нагадаємо, 13 квітня так званий "прокурор" Криму Наталія Поклонська винесла припис про призупинення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Це рішення практично повністю заблокувало роботу представницького органу кримських татар. Кількома днями пізніше, 18 квітня, Мін'юст РФ також оголосив Меджліс "екстремістською організацією".
У зв'язку з цією ситуацією, Верховна Рада звернулася до ООН та міжнародних організацій, аби дати діям російської влади відповідну оцінку. Спікер Ради Андрій Парубій назвав факт заборони "проявом російського фашизму".
Європарламент проголосував у Страсбурзі в рамках дебатів про стан демократії і прав людини в світі за резолюцію про становище кримських татар в Криму. Європарламент вимагає негайної відміни рішення про заборону Меджлісу. У документі також передбачена ймовірність розширення санкцій проти Росії за порушення прав кримських татар.