Заступниця міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль заявила в інтерв'ю DT.UA, що існує мало шансів, що Росія передасть Україні українських моряків до парламентських виборів 21 липня. "З кожним днем все менше і менше шансів, що це відбудеться до парламентських виборів", - сказала Зеркаль.
При цьому, коментуючи слова омбудсмена Людмили Денисової про те, що Україна розглядає можливість обміну наших моряків, заступниця голови МЗС сказала, що хоча для України важливо отримати моряків, питання їх обміну взагалі не повинно підніматися. "Я б хотіла поставити раз і назавжди крапку: питання обміну взагалі не повинно стояти як таке. Моряки повинні просто повернутися в Україну", - стверджує Зеркаль.
Заступнця голови МЗС вважає, що мова може йти лише про якісь дії української сторони щодо повернення моряків в Україну, які юридично не повинні бути прив'язані до дій Росії: "Щодо якихось дій - може бути. Але називати це обміном - апріорі неправильно".
Пояснюючи позицію українського МЗС, Зеркаль зазначила, що МЗС РФ у своїй ноті від 25 червня говорило не про обмін, а гарантії. "Ми розповіли, про які гарантії може йти мова - в рамках міжнародного права. Росіяни усвідомили, що не може бути гарантій у їх розумінні цього слова. Вони починають розуміти нашу логіку, і протягом останніх трьох тижнів йде пошук формату повернення моряків", - сказала заступниця глави МЗС.
За словами заступниці голови МЗС, складність полягає в знаходженні такого формату, щоб виконати рішення Трибуналу про повернення моряків, не порушуючи при цьому позиції сторін, оскільки судовий процес в РФ продовжується і він буде тривати дуже довго. "Це складно, але можливо", - переконана Зеркаль.
"Те, що пропонує омбудсмен - це шпигунський формат: на міст вивели і обміняли. Але на нього накладається і юридичний аспект: якщо обмін, то коли? Після оголошення російським судом вироку? Але росіяни щойно завершили слідство щодо моряків, після чого ті тепер повинні ознайомитися з матеріалами. Це займе ще, як мінімум, чотири місяці. Так що, ми будемо чекати ще рік-півтора, коли їм винесуть вирок?", - дивується Зеркаль. На її думку, обміни та інші "паралельні треки", здатні тільки перешкодити і у поверненні моряків, і у відстоюванні наших прав у суді.
У той же час Зеркаль наголосила: "Моя мета - повернути їх додому. І я буду використовувати будь-які інструменти, які можуть спрацювати. Хто в результаті повісить собі медальки, це для мене справа десята".
17 липня суд Москви продовжив термін утримання під вартою всіх 24 моряків на три місяці.
В понеділок, 15 липня, Денисова заявила про те, що військовополонені моряки перебувають у списку на обмін. "Військовополонені моряки у нас є в списках. Зараз проводимо верифікацію списків РФ і вносимо наші уточнення по ситуації стосовно стадії судового процесу. А моряки, звичайно, в списках", - сказала Денисова.
Детальніше читайте в інтерв'ю Олени Зеркаль оглядачам відділу міжнародної політики DT.UA Тетяні Силіній і Володимиру Кравченку в тижневику "Дзеркало тижня. України".