Після війни з Росією НАТО має благати Україну приєднатися — Пристайко

Поділитися
Після війни з Росією НАТО має благати Україну приєднатися — Пристайко © Офіційний сайт НАТО
На переконання дипломата, це є суто політичним рішенням.

Попри гострі дебати всередині Альянсу та російські погрози військової ескалації, вступ України до НАТО відбудеться «рано чи пізно», спрогнозував один із провідних дипломатів України, посол України у Великій Британії Вадим Пристайко в інтерв’ю Newsweek.

На думку дипломата, нещодавнє розширення НАТО означає, що тепер немає причин відмовляти його країні в членстві блоку.

Пристайко вважає, що приголомшливий успіх України протягом майже 14 місяців повномасштабної боротьби з Росією означає, що НАТО має «благати» країну та її загартованих військових приєднатися до блоку.

Він переконаний, що це — суто політичне рішення і Україна здатна виконати список умов, яким би довгим він не був.

«У когось із вас є мільйон людей зі зброєю, загартованих у боях ветеранів? Ваша єдина справа — боротися проти Росії, це навіть не боротьба з Китаєм» — говорить Пристайко. 

Він додав, що якщо країни НАТО хочуть мати когось, хто не просто готовий, а знає, як вести цю боротьбу — слід запросити Україну стати частиною альянсу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна з часом стане членом трансатлантичного альянсу, але він і національні лідери, включаючи президента Джо Байдена, чітко дали зрозуміти, що це — довгострокова мета.

Здається майже неможливим, щоб усі 31 член альянсу — можливо, 32, якщо Швеції все-таки невдовзі вдасться приєднатися — погодилися прийняти Київ, поки тривають активні бої з російськими військами.

Проте ширший наратив, схоже, змінюється на користь України. 

«Ми зараз набагато легше говоримо про членство в Євросоюзі та НАТО, ніж у мирний час», — сказав Пристайко.

За його словами, всі умови Україна здатна виконати: вона є демократичною країною, а корупція яку закидають союзники, дратує і самих українців, тож робота у напрямку її викорінення триває.

«І, до речі, є пара членів НАТО, які можуть навчити нас усього про корупцію», — натякнув він, не уточнивши назви цих країн.

Україна готова забезпечити військові витрати на рівні 2% ВВП, а ще — має здатність протистояти тиску заклятого ворога.

Деякі з традиційних причин не пропонувати Україні членство — страх спровокувати російську агресію, занепокоєння щодо якості українських військових, а також щодо системної корупції — видаються менш актуальними, оскільки розпочата Москвою війна поглиблюється, а її зв’язки із Заходом замерзають.

Розширення альянсу за рахунок Фінляндії — і, ймовірно, зрештою Швеції — має величезні наслідки для НАТО, Росії та України. Київ бачить можливість, яку він вже намагався використати, вимагаючи прискореного процесу вступу до НАТО.

«Україна вже визнана претендентом на вступ до НАТО. Я знаю, що зараз мій уряд говорить, що про План дій щодо членства не може бути й мови, він нам більше не потрібен. Шведсько-фінський приклад це показує», — наголосив посол.

Членство в НАТО не є суворо формалізованим, шлях кожної нації продиктований її унікальними характеристиками. У «Дослідженні щодо розширення НАТО» від 1995 року йдеться, що потенційні кандидати повинні мати «діючу демократичну політичну систему, засновану на ринковій економіці; справедливе ставлення до меншин; зобов’язання вирішувати конфлікти мирним шляхом; здатність і готовність робити військовий внесок в операції НАТО; і відданість демократичним цивільно-військовим відносинам та інститутам».

Оскільки Швеція та Фінляндія вже відповідали цим критеріям, їхні заявки у 2022 році не вимагали ПДЧ, який може спричинити значну затримки приєднання. Єдиними реальними перешкодами для Гельсінкі та Стокгольма сталискептики в урядах Угорщини та Туреччини .

«Самі собі проблему створили. Українці скористалися цією можливістю», – пожартував Пристайко про прискорення вступу Фінляндії та Швеції в НАТО. 

На його думку, використовувати старі аргументи, щоб зараз відмовляти Україні в членстві є безглуздим.

«Тому що ми розташовані надто близько до росіян? Країни Балтії [Естонія, Латвія та Литва] дуже близькі до росіян. Тому що це буде дратувати росіян? Як ви можете дратувати їх ще більше, якщо вони вже роздратовані до крайності та воюють з нами фізично?», — задав він риторичне питання.

Він додав, що аргументи на кшталт того, що Росія була незадоволена зазіханням НАТО на її кордони є також безпідставними, адже у такому разі Кремль міг піти воювати саме з НАТО, а не з Україною.

«Як можна погрожувати НАТО, якщо не можеш здолати українців?», — підсумував він.

Напередодні повномасштабного вторгнення, у лютому 2022 року, Вадим Пристайко заявляв, що Україна могла би відмовитися від заявки на вступ до НАТО, якщо це допоможе запобігти війні.

В МЗС України заявили, що ці слова вирвані із контексту, однак зазначили, що заради миру і збереження життів громадян Україна готова йти на діалог з країнами та міжнародними організаціями.

Українська влада вже майже рік регулярно порушує питання вступу України до Альянсу без проходження стадії Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ), як це вдалося Фінляндії. Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка «Чи стане (і коли) Україна 33-м членом НАТО?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі