Після анексії Криму МАГАТЕ фінансувало російські наукові дослідження на півострові. Крайній звіт воно отримало торік — "Радіо Свобода"

Поділитися
Після анексії Криму МАГАТЕ фінансувало російські наукові дослідження на півострові. Крайній звіт воно отримало торік — © EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA
Цього тижня у Москві відбудеться тренінг, також профінансований агенцією. Участь в ньому візьмуть представники з Донецька, які у внутрішніх документах організації названі жителями РФ. 

Міжнародне агентство з атомної енергії після 2014-го фінансувало дослідження російських вчених у тоді вже окупованому Криму, повідомляє "Радіо Свобода", нагадуючи, що на офіційному рівні ця організація визнає півострів українським. Журналісти отримали у своє розпорядження кілька внутрішніх документів МАГАТЕ, які підтверджують, що проєкти окупантів отримали його підтримку. 

Перший документ — угода про дослідження тимчасових тенденцій забруднення у прибережних російських районах Чорного моря за допомогою ядерних та інших аналітичних методів. Проєкт запустили восени 2016-го, він був частиною ширшого дослідження, яке проводилося одразу в кількох країнах разом з Росією.

Підписався у відповідній угоді глава однієї з адміністративних секцій МАГАТЕ. Там сказано, що це — дослідження тимчасових тенденцій неорганічних та органічних забруднень в окремих російських прибережних районах Чорного моря (морські станції на півострові Тамань, в Анапі, Новоросійську, Туапсе, Сочі та Севастополі). Виконавцем проєкту був Об'єднаний інститут ядерних досліджень із підмосковної Дубни, його директор підписав угоду з боку Росії.

Угода передбачала реалізацію дослідження до 2019-го з можливістю його продовження. МАГАТЕ в договорі названо спонсором проєкту. 

Другий документ — адресована агенції грантова заявка, підготовлена тим самим ОІЯД за кілька місяців до підписання угоди у 2016-му. Там повторювалися плани щодо взяття проб у Севастополі та те, що інститут проводитиме спільні дослідження з Інститутом біології південних морів імені Ковалевського, створеним на основі Севастопольської біологічної станції. До анексії Криму останній належав до структури НАН. 

Бюджет проєкту на три роки, вказаний у заявці, становив 165 тисяч євро, з яких 12 тисяч євро повинні були піти на обладнання. Щоправда, у МАГАТЕ росіяни попросили лише 15 тисяч євро, намагаючись своїми силами покрити решту витрат.  

Був і науковий проєкт, який стосувався вивчення птахів та поширення пташиного грипу, у якому МАГАТЕ також брало участь. Документи, якими оперує "Радіо Свобода", вказують, що цю угоду підписали у 2018-му. У вересні 2023-го російський Федеральний центр охорони здоров'я тварин надіслав агенції звіт. На цей проєкт ФЦОЗТ повинен був отримати від організації 60 тисяч євро. 

Також цього тижня, за даними журналістів, у Москві відбудеться тренінг, участь в якому візьмуть учасники з тимчасово окупованого Донецька. Їх кандидатури схвалював секретаріат МАГАТЕ, яке, до речі, й профінансувало саму подію. А у внутрішніх документах організації країною проживання цих учасників вказана РФ. 

"Радіо Свобода" звернулося до МАГАТЕ щодо коментаря, на що представники агенції підтвердили, що продовжують вважати Крим територією України. За їх словами, російські дослідження у Севастополі, підтримувані агентством, мали "виключно технічний характер", вони не виражають зміну позиції організації щодо статусу півострова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі