За інформацією ZN.UA, ініційований Нурсултаном Назарбаєвим приїзд в Київ, де він запропонував себе у якості "чесного менеджера" у врегулюванні конфлікту, був організований казахами на прохання росіян, які домагаються перенесення переговорів контактної групи з Мінська в Астану.
За однією з версій поінформованих джерел ZN.UA, мінські домовленості створюють Кремлю дискомфорт, зв'язують йому руки, оскільки під ними стоїть підпис посла Росії в Україні Михайла Зурабова.
"І хоча зміна місця проведення зустрічей контактної групи не знімає з Росії взятих на себе зобов'язань, але правовий нігілізм Москви дозволяє їй формально відмовитися від документа, підписаного у Мінську. Тим більше що з боку Росії постійно звучать звинувачення на адресу Києва, мовляв, він не виконує взяті на себе зобов'язання", - пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко..
Пропозиції Назарбаєва (який продовжував і далі говорити про громадянську війну в Україні) про проведення переговорів щодо врегулювання кризи в Астані спочатку не знайшли відгуку в Києві. Втім, за словами поінформованих співрозмовників ZN.UA ні Назарбаєв, ні Лукашенко і не плекали надій, що українська сторона погодиться прийняти їх посередницькі послуги.
Але і вважати свою місію невдалою у них також немає підстав: Мінськ і Астана продемонстрували Заходу і світу свою готовність стати посередниками, заробляючи на цьому бали на міжнародній арені. А посередництво, навіть деклароване, на думку наших співрозмовників, "дозволяє їм уникнути санкцій".
Ці ситуативні інтереси Назарбаєва і Лукашенко вирішили вигідно використати у Київі.
Для української дипломатії приїзд в Київ президентів був важливий хоча б тому, що присутні в Києві "бацька" і "елбаси" демонстрували відсутність єдності в Євразійському союзі, а значить і нестійкість цього інтеграційного об'єднання, зазначає журналіст.
Чергова зустріч у нормандському форматі відбудеться 15 січня в Астані, повідомив президент України Петро Порошенко на прес-конференції 29 грудня. При цьому він підкреслив, що "мінські домовленості - це не сніданок в готелі, де можна вибрати це і не брати це". Україна наполягає на обов'язковому "синхронному" виконання всіх 12 пунктів, підкреслив президент.
Більше читайте в статті Володимира Кравченка "По дорозі до Москви" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".