Президент Росії Владімір Путін, виступаючи на Федеральних зборах 29 лютого – за два з половиною тижні до президентських виборів – пообіцяв росіянам потужний економічний розвиток протягом найближчих років, однак багато озвучених ним економічних цілей реалізувати неможливо, пише експерт ZN.UA з міжнародної політики Володимир Кравченко у статті «Про що сказав і умовчав Путін у своєму щорічному зверненні до Федеральних зборів».
Загальна вартість усіх обіцянок Путіна – приблизно 13 річних дохідних частин бюджету Росії, йдеться у статті з посиланням на російського публіциста Анатолія Нєсміяна. Дохідна частина російського бюджету за 2024 рік становить 35 трлн руб., а сума обіцянок – 452,912 трлн. Хоча є і альтернативний підрахунок, згідно з яким вартість обіцянок Путіна перевищує 10 трлн. При цьому президент РФ не згадав про джерела фінансування всіх представлених нацпроєктів і зобов’язань щодо підтримки населення.
«Але ж це й не було важливим! Принаймні зараз. Головна мета послання Путіна – показати: попри війну з Україною та конфронтацію із Заходом російська економіка демонструє зростання, а режим – стабільність. Загалом виступ було сплетено з брехні й обіцянок, фактів і маніпуляцій, погроз і пропозицій», – пише аналітик.
Серед обіцянок Путіна: виведення економіки Росії на четверте місце в світі до 2030 року (зараз вона не входить навіть до першої десятки за показником ВВП); виведення країни в лідери з наукових досліджень і розвитку штучного інтелекту й у топ-25 країн за кількістю роботів; створення понад ста нових технопарків; списання регіонам двох третин заборгованості за бюджетними кредитами; зменшення частки імпорту до 17% ВВП; запуск нових національних проєктів («Батьківщина», «Молодь Росії», «Економіка даних», «Тривале й активне життя», «Кадри»).
Під час промови Путіна на Федеральних зборах голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна була вдягнена в «жалобні кольори», а міністра фінансів Антона Сілуанова режисери намагалися взагалі не показувати.
При цьому учасниці «голої вечірки» – Ксєнія Собчак і Анастасія Івлєєва – улесливо розхвалили «надихаюче» послання Путіна.
Додамо, що в промові Путіна до Федеральних зборів відчувався страх перед можливою гонкою озброєнь із Заходом.