Парламент Грузії ухвалив нову конституцію, яка обмежує владу президента

Поділитися
© politiken.dk
У п'ятницю, 15 жовтня, парламент Грузії в третьому читанні прийняв законопроект "Про внесення змін і доповнень до конституції Грузії", відповідно до якого в країні вводиться змішана парламентсько-президентська форма правління.
У п'ятницю, 15 жовтня, парламент Грузії в третьому читанні прийняв законопроект "Про внесення змін і доповнень до конституції Грузії", відповідно до якого в країні вводиться змішана парламентсько-президентська форма правління.Згідно з новою конституцією, глава держави втрачає частину повноважень, у той час як влада уряду на чолі з прем'єр-міністром розширюється. Також поправки передбачають зміцнення незалежності судової влади. За новий основний закон проголосували 112 депутатів із 150, проти - п'ятеро. Прихильники змін кажуть, що прийняття конституції передбачає більш збалансований перерозподіл повноважень між трьома гілками влади, при цьому значно посилюється роль парламенту. Проте опозиція стверджує, що перехід на нову модель державного правління дозволить нинішньому президенту Михайлу Саакашвілі залишитися при владі після 2013 року, проте тепер - у ролі прем'єр міністра. Нагадаємо, другий президентський термін Михайла Саакашвілі закінчується в 2013 році.Послаблення влади президентаНова редакція Конституції передбачає послаблення президентської влади, а також посилення ролей уряду та законодавчого органу. Зокрема, парламент стає вирішальним органом при формуванні уряду країни. При цьому уряд буде підзвітним тільки парламенту. Окрім того, передбачається, що президент не матиме права розпуску парламенту. При цьому глава держави зможе призначити прем'єра після того, як його разом із міністрами затвердить парламент. Кандидатуру глави уряду зможе запропонувати та політична партія, яка має у законодавчому органі найбільшу кількість місць. Окрім того, президент Грузії вже не буде володіти одноосібним правом відправляти у відставку уряд, а також призначати силових міністрів та звільняти їх з посади, не буде мати ексклюзивного права кураторства над ними, чим він користується за нині чинної Конституції. Президент також не буде брати участь у складанні проекту бюджету Грузії і не буде наділений правом скасовувати правові акти, прийняті міністрами. Новий Основний закон Грузії набуде чинності тільки у 2013 році (за винятком кількох положень - зокрема, розділу про місцеве самоврядування, який має набути чинності вже в 2011 році).

За матеріалами: BBC Russian

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі