Глава української дипломатії Вадим Пристайко повідомив про те, що радники лідерів країн "нормандської четвірки" ще другого вересня в Берліні погодили текст, де прописано, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) повністю набуває чинності лише після оцінки БДІПЛ ОБСЄ проведених там місцевих виборів, які пройшли у відповідності з високими стандартами.
"На цей раз радники "нормандської четвірки" домовилися про конкретний текст, в якому написано, що закон про особливий статус набуває чинності "у попередньому форматі" на момент проведення виборів. І остаточно цей закон набуває чинності, коли БДІПЛ ОБСЄ приймає рішення, що вибори відбулися у відповідності з високими стандартами ОБСЄ", - сказав Пристайко в середу на спільному засіданні комітетів Верховної Ради з питань зовнішньої політики та інтеграції України з ЄС, коментуючи дискусію навколо так званої "формули Штайнмайера".
Він відзначив, що серед того, про що 2 вересня домовилися радники, "більше немає слів".
"Ні як вибори проводяться, ні хто перед ким, ні що вони проводяться "під дулами автоматів" або в момент отримання контролю над кордоном. Все, що з'являється, - це "нарости", це зрозуміла людська реакція", - сказав глава МЗС України.
Пристайко додав, що радники голів держав "нормандської четвірки" домовилися про вирішення питання з розведенням сил в зоні конфлікту в Донбасі на трьох раніше вже узгоджених ділянках лінії зіткнення.
"Я знаю, що наші російські партнери, партнери по переговорах я маю на увазі, висунули третю пропозицію, що має бути узгоджений документ, який підпишуть лідери. Це звучить логічно, але навіть цей пункт ми, чотири радника, включаючи російського представника, не обговорювали", - додав він.
Раніше Пристайко заявив, що погодився на застосування "формули Штайнмайєра".
Нагадаємо, 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "нормандської четвірки", який може відбутися цього місяця. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ, у Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту.
Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість у тому, що "формулу Штайнмаєра" на саміті затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
Водночас голова МЗС України Вадим Пристайко запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включно з окупованою, і заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід.
Сам Зеленський згодом заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення звідти російських військ.