Напередодні Тристороння контактна група в Мінську погодила "формулу Штайнмаєра". Свої підписи під документом поставили представники України, Росії і підконтрольних їй бандформувань "Л-ДНР". Від спільного підписання документа з бойовиками українська сторона відмовилася.
Фотокопії документів з підписами оприлюднив у своєму Facebook головний редактор "Радіо НВ" Валерій Калниш. Від України під документом підписався другий президент Леонід Кучма, від РФ - Борис Гризлов. Підписали документ і представники бандформувань Наталія Ніконорова та Владислав Дейнего.
Окремого листа очільнику ОБСЄ Мирославу Лайчаку підписав представник організації у Мінську Мартін Сайдик, його копію оприлюднило російське видання "Коммерсантъ".
"Те, що було підписано 1 жовтня 2019 р. у Мінську. "Формула Штайнмаєра". Точно такі ж копії підписали Мартін Сайдик, Б. Гризлов, Н. Ніконорова (від "окремих районів Донецької області") та В. Дейнего (від "окремих районів Луганської області")", - пише Калниш.
Текст документа майже повністю (без шапки і першого абзацу) відповідає раніше оприлюдненому колишнім представником України у підгрупі з політичних питань ТКГ Романом Безсмертним.
"Власне про це і говорив Сайдик, коли повідомляв на прес-конференції про якісь листи. Тобто, кожна зі сторін у ТКГ надіслала свій, узгоджений з усіма сторонами текст на ім'я Сайдика, при цьому немає підписів усіх учасників під одним документом", - додає журналіст.
Російська сторона наполягала на спільному підписанні "формули Штайнмаєра", але Україна відмовилася. Згоду на імплементацію формули оформили окремими особистими листами на адресу ОБСЄ від представника України та від "Л-ДНР".
"Нагадаю (не до ночі буде пом'янутий) слова голови МЗС РФ Лаврова в середині вересня, коли планувалося підписання єдиного документа: "Були сумніви перед зустріччю Контактної групи, що, може бути, проблема кількості підписантів стала причиною того, що це зірвалося. Але Леонід Кучма заявив, що він взагалі не хоче це підписувати, інакше в Києві буде черговий Майдан", - зазначає журналіст.
Автентичність оприлюднених документів підтвердила речниця Леоніда Кучми. "Лист, який Леонід Кучма вчора підписав на адресу Мартіна Сайдика" - написала вона у Facebook і долучила до допису ту саму копію.
Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроєкту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра". Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах.
Ще 12 вересня президент Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмаєра" на майбутньому саміті "нормадской четвірки". Реалізації "формули" вимагає РФ – у Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту. Проте 18 вересня українська делегація в ТКГ відмовилася підписувати запропонований росіянами варіант "формули Штайнмаєра".
Другий президент Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість у тому, що "формулу Штайнмаєра" на зустрічі у Нормандії затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
Тим часом міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "нормандської четвірки" 2 вересня. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включно із окупованим Донбасом.
Згодом Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення звідти російських військ. Докладніше читайте в статті Тетяни Силіної "Формула вибору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".