Фонд Навального провів ситуативне опитування громадської думки, яке продемонструвало дуже показову динаміку зміни думки росіян до розв'язаної путіним війни з Україною. Відповідні результати організація опублікувала у себе на сайті.
Насамперед треба відразу сказати, що це не можна називати соціологічним опитуванням через особливості його проведення. Оскільки звичні методи зрізу громадської думки недоступні та зараз не можуть бути об'єктивними — люди бояться телефоном або на вулиці висловлювати справжню думку через можливе кримінальне переслідування.
"Ми зважилися на новий для нас підхід: ми провели серію з чотирьох дуже коротких та швидких інтернет-опитувань. У кожному з цих опитувань взяло участь по 700 інтернет-користувачів з Москви; вибірка була квотована за статтю та віком... Повторюючи опитування чотири рази за короткий час за однаковим методом, ми отримали унікальну нагоду подивитися на динаміку суспільних настроїв», — сказано в поясненні до опитування.
Тобто особливий інтерес тут представляє саме динаміка зміни думки та переміщення величезного відсотка респондентів з однієї позиції на іншу.
Основні результати опитування в динаміці:
"Як ми вже пояснювали, це не опитування всіх росіян — це опитування тільки москвичів, тільки в інтернеті й лише тих, хто сам погодився його пройти, клікнувши на відповідну анкету. Ми не знаємо і навіть не можемо розумно припускати, як співвідносяться ці цифри з генеральною сукупністю всіх росіян; у мирний час ми не стали б робити таке опитування, тому що його результати не мають великого практичного сенсу", — уточнюють автори.
Але навіть за такої неточності зібраних даних у розрізі буквальної цифри підтримки або заперечення, можна зробити кілька дуже важливих висновків, на які вказують у Фонді Навального:
- Ніколи за весь час роботи соціологічної служби ФБК ми не бачили такої динаміки громадської думки. Протягом кількох днів війни настрої росіян зазнали кардинальних змін.
- Вектор цих змін виглядає однозначно: до людей починає стрімко доходити, хто винний у розв'язаній війні, навіщо вона ведеться і чим закінчиться.
- Безумовно, у Кремлі теж не можуть не бачити цієї динаміки; звідси нервозність і відчайдушне прагнення завершити війну якнайшвидше.
- Антивоєнні настрої в суспільстві лише наростатимуть, антивоєнний протест не можна згортати.
- Люди готові міняти свою позицію. Але треба розмовляти з ними та доносити правду про війну.
"Навіть серед тих, хто одурманений пропагандою, хто вірить у марення про "нацистів і наркоманів"; навіть серед тих, хто підтримує Путіна, — більшість не має жодних кривавих іклів, більшість за переговори, за мир, за припинення братовбивчої війни", — підсумували у Навального.
Раніше видання Meduza розповіло, чому не можна вірити державним соцопитуванням рф, у тому числі щодо війни в Україні.