"Прихильники відокремлення Криму нічого не хотіли залишати на волю випадку: вони заполонили ефір пропагандистськими страшилками і насильно придушували практично будь-які прояви інакомислення", - стверджує у блозі The Cable журналу Foreign Policy журналіст Колум Лінч, посилаючись на попередню версію конфіденційної доповіді ООН.
15 квітня остаточний текст буде представлено у Раді Безпеки ООН, а пізніше опубліковано. Автор доповіді - Іван Шимонович, помічник генсека ООН з питань прав людини - у березні двічі побував в Україні, відвідав Київ, Львів, Харків, Севастополь та Сімферополь.
Автор переказує частину доповіді, що стосується Криму: "За 10 днів до 16 березня - дня референдуму, в Криму було відключено мовлення українського телебачення і замінено на російські телеканали, які підтримували відділення". Українська влада на знак помсти заблокувала мовлення російського ТБ в Києві та інших українських містах, додає автор.
"Блогери, активісти та інші критики відділення піддавалися залякуванню, їх затримували і катували, - пише кореспондент, посилаючись на доповідь. - Тим часом делегація інспекторів з питань прав людини "отримала багато повідомлень про фальсифікації на голосуванні".
Журналіст наводить цитату: "Делегація зустрілася з джерелами, які стверджували, що імовірно мали місце випадки участі в референдумі осіб, які не мають українського громадянства, а також випадки, коли окремі особи голосували у різних місцях по кілька разів".
Напередодні референдуму Україна стала полем пропагандистської війни. "Люди як у Росії, так і в Україні, особливо в Криму, є жертвами пропаганди і дезінформації", - сказано в доповіді.
Журналіст зазначає, що Шимонович не звинувачує Москву безпосередньо в організації кампанії щодо відокремлення Криму. "Але у тексті розкидано непрямі докази впливу Москви: цитують повідомлення про присутність російських військових у Криму і "значне зростання пропаганди на російському телебаченні" протягом декількох тижнів перед референдумом".
Як сказано в доповіді, "присутність воєнізованих угрупувань, так званих сил самооборони і солдатів у формі", не сприяло атмосфері, в якій виборці могли б вільно користуватися своїм правом думок і свободою вираження поглядів.
У доповіді оскаржені затвердження РФ - наприклад: "за поширеними оцінками, у Криму російськомовним жителям не погрожували".
"Доповідь чітко спростовує всі виправдання дій Росії у Криму і за його межами", - сказав неназваний західний дипломат. !zn
Читайте також:
Директора єдиної в Криму української гімназії змусили звільнитися
Екс-міністр курортів АРК прогнозує зниження кількості туристів у Криму в 10 разів