Офіс генерального прокурора (ОГПУ) встановив низку порушень з боку керівництва Антитерористичної операції на сході України (АТО) під час планування та проведення бойових дій у районі Іловайська в 2014 році. Про це заявив начальник Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту ОГПУ Юрій Рудь на брифінгу 27 серпня.
Відзначимо, що на думку ексначальника Генштабу Віктора Муженка, в штурмі Іловайська (ініціатива МВС) не було сенсу. «Йти на оточення самого Донецька за рахунок Іловайська — це був найбільш ресурсно витратний і небезпечний варіант з воєнної точки зору», — каже експерт. Він зауважив, що проблемами на той момент були дезорганізація, відсутність управління й планування бою та не налагоджена взаємодія, які призвели до хаосу.
На думку слідчих ОГПУ, головними порушеннями командування АТО були:
- не повною мірою врахована розвідувальна інформація щодо кількості та засобів які мали незаконні збройні формування;
- не врахована динамічна зміна оперативної обстановки;
- окремі порушення при підготовці планувальних документів щодо проведення операції.
Водночас представник ОГПУ підкреслив, що прямого зв'язку між помилками командування і загибеллю українських військових у Іловайську не було: головна причина трагедії — агресія РФ.
«Згідно з експертизою та здобутими доказами, встановлено відсутність причинно-наслідкового зв’язку між порушеннями в діях наших командирів і наслідками у вигляді загибелі військових. Оскільки ці наслідки настали безпосередньо внаслідок вбивства, організованого вищим керівництвом ЗС РФ та виконаного військовослужбовцями РФ», – підкреслив Рудь.
Також чиновник наголосив, що у 2014 році Збройні сили України не мали ще чіткого регламенту, за яким би можна було діяти під час виходу з ворожого оточення. Наразі триває чергова експертиза, яка має дати відповідь на питання: які саме дії мали вчинити керівники АТО під час виходу українських захисників з Іловайську?
За даними Офісу генпрокурора, в Іловайському котлі загинули 366 українських військових, 429 дістали поранення різного ступеня тяжкості, ще 300 потрапили в полон. У відомстві Ірини Венедіктової причиною цих трагічних подій російсько-української війни назвали «масштабне пряме вторгнення збройних сил країни-агресора на територію України».
До кримінальної відповідальності притягнені 110 осіб, зокрема 68 громадян РФ, серед яких 21 міністр. Їх оголошено в розшук. До суду направлено 48 обвинувальних актів щодо 51 особи, вироками українських судів 35 з них вже засуджені. Серед засуджених 13 громадян РФ, з яких троє є військовослужбовцями армії агресора.