Україна продовжує суд з Росією у справі про захоплення військових кораблів і членів їх екіпажів. Після того, як українська делегація відправить електронною поштою свій меморандум, у росіян є три місяці, щоб підготувати свої заперечення щодо нього, пише у своїй статті для ZN.UA оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.
Автор упевнений в тому, який шлях оберуть росіяни: оскільки вони не вирізняються оригінальністю і в судах, у яких розглядаються міждержавні спори, йдуть второваною раніше стежкою. Швидше за все, Москва й цього разу скористається своїм правом, щоб оскаржити юрисдикцію суду.
"Ще в період роботи Міжнародного трибуналу з морського права за зверненням України про застосування тимчасових заходів проти Росії позиція росіян полягала в тому, що судді не можуть приймати цей позов, оскільки військова діяльність не входить у сферу їхньої компетенції. У російському МЗС вважали, що такі питання треба розглядати в рамках міжнародного гуманітарного права, а не морського. Цього ж погляду в Москві дотримуються й тепер, що, втім, не заважає росіянам розглядати українських моряків не як "військовополонених", а як "порушників кордону", - пише Кравченко.
Автор підкреслює, що якщо суд погодиться з аргументами України, то росіянам треба буде подати свій контрмеморандум протягом шести місяців після рішення Арбітражу відхилити їх заперечення щодо юрисдикції суду.
"Але якщо в Гаазі погодяться з аргументами Росії розділити процес на дві стадії, то наша делегація отримає ще три місяці на підготовку відповіді на російські заперечення. Сам же процес може тривати ще років п'ять", - пише Кравченко.
"Але абсолютно точно, що ігри з виконанням наказу Міжнародного трибуналу з морського права і його очевидна затримка ускладнили становище РФ в Арбітражному трибуналі: судді не люблять, коли зволікають із виконанням їхніх рішень.", - резюмує Кравченко.
Детальніше про те, як Україна продовжує суд з Росією у справі про захоплення військових кораблів і членів їх екіпажів, читайте в статті Володимира Кравченка "Лист у Гаагу" для ZN.UA.