Офшорні порушення Порошенка перебільшені, але піднімають правильні питання – Washington Post

Поділитися
Офшорні порушення Порошенка перебільшені, але піднімають правильні питання – Washington Post Експерти пояснюють, що офшорний скандал говорить про президента Порошенка © Сайт президента України
Автори пишуть, що українцям треба задуматися і обговорити, чого вони чекають від політиків і які закони чи інститути потрібні для втілення цих очікувань.

Всі повідомлення в ЗМІ на основі скандальних панамських документів ґрунтуються на тому, що президент України Петро Порошенко намагався використати офшорну компанію для реструктуризації свого бізнесу перед продажем. І в цілому немає прямих доказів того, що він зробив щось погане.

Однак інцидент посилить громадські дебати в Україні навколо застарілих законів щодо корпоративного управління, потенційних конфліктів інтересів і політичної підзвітності серед чиновників найвищого рівня.

Про це на сторінках Washington Post пишуть президент Київської школи економіки і професор економіки Піттсбурзького університету Тимофій Милованов і юрист групи VoxUkraine Зоя Милованова.

Вони нагадують, що журналісти OCCRP і ICIJ на основі документів панамської компанії Mossack Fonseca зробили висновок, що дії Порошенка можуть бути протизаконними тому, що він відкрив компанію будучи президентом, і тому що він не вніс в декларацію даних про неї.

Автори підтверджують, що згідно з Конституцією України, президент не може вести водночас підприємницьку діяльність. Однак він може володіти частками в компаніях, хоча не відомо, чи реструктуризація активів підпадає під цю норму. Іронія ще в тому, що Порошенко обіцяв диверсифікувати свої активи і щоб зробити це певна бізнес-активність неминуча.

"Також правда в тому, що Порошенко не вніс в декларацію дані про те, що він власник часток у компаніях. Однак це можна виправдати, опираючись на технічні моменти: сплати за активи не було, тому вимогу щодо декларування можна не виконувати", - пишуть автори.

Вони також звертають увагу на підозри, що ймовірно президент проводив реструктуризацію своїх активів для того, щоб ухилитися від сплати податків в Україні. Це явище досить поширене в країні і часто підживлюється поганими корпоративним управлінням, слабким захистом правом власності і оптимізацією оподаткування. Автори статті сумніваються, що президент намагався уникнути сплати податків. Водночас, може мати місце сценарій, згідно з яким у майбутньому при продажу бізнесу президента Україна втратить податкові стягнення з цієї угоди.

Водночас, хоч вибір Британських Віргінських островів, Кіпру чи навіть Нідерландів для створення дочірніх фірм цілком відповідає українським бізнес-практикам, це дуже погане політичне рішення. Такі структури зазвичай використовуються для продажу дохідного бізнесу з мінімальним рівнем оподаткування і при цьому ще й за кордоном, де весь дохід генерується.

Експерти пишуть, що з одного боку, як не дивно, Порошенко діяв в рамках звичайних бізнес-практик для України. Він вказав себе прямим власником частки офшорної компанії. Хоча зазвичай справжні власники ховаються за юридичними засновниками, трастами чи номінальними правовласниками.

Також автори звертають увагу на те, що корпорація Roshen також виплатила значні суми податків Україні. В 2015 році кондитерська компанія президента опинилася серед 74 найбільших платників податків країни, сплативши 1,3 мільярди гривень державі.

Читайте також: Міжсезоння: "Динамо" і "Карпати" виграли у товариських матчах

"Тож оприлюднені документи не виявляють ніяких серйозних порушень з боку президента. Наявні ж порушення мають суто технічну природу. Водночас інцидент виник на тлі найбільш серйозної політичної кризи в Україні після Євромайдану. Президент зараз займає хитку позицію і йому буде тяжко утримати ситуацію під контролем. Скандальне викриття зображує його як хитрого бізнесмена, але що з цього випливає для країни, лишається під питанням", - йдеться в статті.

Автори додають, що офшорний скандал став черговою драматичною подією в політиці України. В сукупності вони наближають дострокові парламентські вибори. Також вони змусять українців задуматися про свої очікування від лідерів країни, про конфлікти інтересів і розділення бізнесу і політики, а також про створення інститутів і законів у новій Україні.

4 квітня Петро Порошенко знову запевнив, що ставши президентом, він відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим та юридичним компаніям. "Очікую, що вони нададуть вичерпні пояснення для української та міжнародної преси", - заявив Порошенко.

За даними прес-служби корпонації "Рошен", наданими ZN.UA, у Києві податки платять три юридичні особи: ДП "КК "РОШЕН", ПАТ "Київська кондитерська фабрика "Рошен" та Мережа фірмових магазинів "Рошен" ДП "Ізюмінка". Загалом вони сплатили за 2015 рік загальнодержавних та місцевих податків і зборів на суму 1,15 млрд грн.

14 січня президент України Петро Порошенко заявив, що передав свою частку в корпорації "Рошен" в траст, який заснований на моделі "сліпий траст". У свою чергу, податкова пообіцяла перевіритиінформацію про офшор Порошенка.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі