ОБСЄ “паралізована”: РФ блокує важливі рішення — FT

Поділитися
ОБСЄ “паралізована”: РФ блокує важливі рішення — FT © Цензор.нет
Група не зможе функціонувати, якщо Росія продовжить блокувати призначення нового очільника та схвалення бюджету.

Голова Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) пообіцяв не допустити "розпаду" безпекового органу, оскільки вето Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну призвело до “паралічу” ОБСЄ. Про це повідомляє FT.

ОБСЄ була заснована у 1975 році як форум для західних держав і Росії для обговорення питань безпеки. Але вона дедалі більше занепадає, оскільки Москва блокує життєво важливі рішення щодо нового бюджету та обрання нового лідера, який очолить організацію, що складається з 57 країн-членів, з наступного року.

Міністр закордонних справ Північної Македонії і нинішній голова групи Буяр Османі заявив, що російський опір, який посилився з початком війни, "паралізував інституцію".

Мандат Османі закінчується в грудні, і його заміна вимагає одностайної підтримки членів ОБСЄ, включаючи Росію. Москва заблокувала єдиного кандидата, міністра закордонних справ Естонії Маргуса Цахкна, уряд якого є вірним союзником України.

"Найбільшим викликом є політичне лідерство, тому що організація не може функціонувати без очільника", - сказав Османі.

Росія вважає, що "в її інтересах зробити ОБСЄ дисфункціональною", сказав віце-президент Німецького фонду Маршалла Ян Лессер 

"[Естонія], очевидно, в перших рядах тих, хто виступає проти поведінки Росії в Україні", - додав він.

Росія відмовилася співпрацювати з організацією або робити внески до її бюджету цього року.

Хоча Османі підтримує естонського кандидата, проти якого виступають лише Росія і Білорусь, він сказав, що може запропонувати продовжити своє перебування на посаді "в крайньому разі", додавши, що "не дозволить розвалити організацію". Але такий крок все одно потребував би схвалення Росії.

"Немає сумнівів, що ОБСЄ переживає найбільшу кризу у своїй історії", - заявив Цахкна, додавши, що організація вимагає від усіх членів поваги до принципів, які Росія "грубо порушує".

"Ми не можемо домовитися про бюджет протягом декількох років, у нас немає згоди щодо вищих посад в ОБСЄ, ми не обрали очільника на 2024 або 2026 рік", - сказав він.

У 2022 році ОБСЄ припинила свою моніторингову місію в Україні. Вона спостерігала за безпекою в країні-члені ОБСЄ з моменту вторгнення Росії в Крим у 2014 році, але це припинилося, коли Москва заблокувала продовження місії в березні минулого року

Росія також незаконно затримувала співробітників ОБСЄ у тимчасово окупованих Донецьку та Луганську на сході України.

Москва дозволила продовжити мандат місії ОБСЄ в Молдові лише на шість місяців замість звичайного річного терміну, відповідно до березневої заяви Євроради, яка засудила поведінку Росії стосовно організації.

Російська агресія та інституційний глухий кут ОБСЄ поставили під сумнів мету організації. Її нездужання загострилося після створення влітку минулого року Європейської політичної спільноти, організації з 57 членів для європейських стратегічних дискусій, яку підтримав президент Франції Еммануель Макрон і до якої не входить Росія.

Генеральним секретарем ОБСЄ є Хельга Шмід, колишня голова дипломатичної служби ЄС. Євросоюз забезпечує понад дві третини річного бюджету організації, який становить 140 млн євро. Але в приватних розмовах деякі чиновники блоку припускають, що Європейська політична спільнота наразі є більш ефективним майданчиком для дискусій з питань безпеки, ніж ОБСЄ, без шкідливої присутності Росії.

Османі сказав, що запропонував "креативні рішення" щодо бюджету і головування у 2024 році, які ще не були прийняті, але відмовився надати подальші подробиці. 

"Я думаю, що у нас є ще кілька тижнів, щоб попрацювати над пошуком консенсусу, а потім, після закінчення цього терміну, нам потрібно буде почати приймати рішення", - зазначив він.

Раніше міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто заявляв, що Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) може перестати існувати ще до 2025 року. За його словами, якщо до 2024 року не буде голови і консенсусу з цього приводу, то наступний рік стане роком руйнування ОБСЄ як організації.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі