Біньямін Нетаньяху, який цього року виграв парламентські вибори в Ізраїлі, заявив минулого тижня про формування нового кабінету міністрів. На тлі формування нового ізраїльського уряду, а також посилення неформального союзу РФ та Ірану на Банковій сподіватися покращити оборонну співпрацю між Україною та Ізраїлем. Наскільки це можливо, розбирався Володимир Кравченко у своїй статті для ZN.UA «Чому Ізраїль не дає ППО Україні: шість причин».
Так, на покращення оборонних взаємин між Українською державою та Ізраїлем може вплинути союз РФ та Ірану. Останній був скріплений постачанням російських літаків Ісламській республіці з одного боку та іранських дронів Росії з іншого. Цей союз підштовхує Тегеран до більш агресивної політики проти Саудівської Аравії та Ізраїлю. Новий кабінет міністрів Нетаньяху має на це реагувати.
Проте є й інший бік медалі. Біньямін Нетаньяху під час виборчої кампанії робив суперечливі заяви про війну в Україні. В одному інтерв'ю він сказав, що розгляне можливість поставити нам зенітні батареї. А в іншому — похвалив уряд Яіра Лапіда за те, що він утримався від таких постачань. При цьому президент України Володимир Зеленський стверджує: Нетаньяху запевнив його, що розбереться та подумає, як допомогти Українській державі отримати ізраїльські кошти ППО.
Своєю чергою старший науковий співробітник Єрусалимського центру зв'язків з громадськістю Йоні Бен-Менахем вважає, що Нетаньяху займатиме проросійську позицію і намагатиметься відновити відносини Ізраїлю та РФ. А зроблені Нетаньяху під час виборчої кампанії заяви про допомогу Україні не означають, що він їх дотримуватиметься, оскільки Ізраїлю необхідно підтримувати добрі відносини з Росією, яка дала зелене світло бомбардування іранських об'єктів у Сирії. Щоправда, Росія виводить свої війська з Сирії, послаблюючи тим самим свій вплив у регіоні.
В українському експертному середовищі, як пише Кравченко, також налаштовані досить песимістично. Зокрема, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у коментарі ZN.UA зазначив, що ультраправий уряд Нетаньяху має зобов'язання перед виборцями, здебільшого емоційно байдужими до України.
«Якщо не вдалося нічого зробити при уряді Лапіда, який був більш лояльним стосовно України, то зараз шансів ще менше», — вважає Семиволос, звертаючи увагу на те, що росіяни мають достатньо важелів для недопущення співпраці двох країн у сфері ВТС.
Нагадаємо, 22 грудня лідер партії «Лікуд» і колишній прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, який цього року переміг на парламентських виборах, заявив президенту країни Іцхаку Герцогу про формування нового кабінету міністрів. До складу уряду Ізраїлю увійдуть представники правоконсервативного блоку, зокрема партії «Релігійний сіонізм». Це створило основу повернення Нетаньяху до влади.
Термін дії мандата формування уряду, який Нетаньяху дав президент, закінчувався 11 грудня, але його продовжили десять днів. Якби він не впорався із завданням, президент міг би доручити формування уряду іншому кандидату.