Судді Вищого земельного суду Ольденбургу відмовили в екстрадиції з Німеччини в Україну колишнього народного депутата Олександра Онищенка, якого підозрюють у створенні корупційних схем, передає DW.
Наголошується, що рішення про це прийнято в середу, 27 травня.
Судді прийшли до висновку, що зараз не можна встановити, що кримінальне переслідування Онищенко в Україні здійснюється з політичних мотивів. У поясненні до постанови судового органу говориться, що "існує значна імовірність того, що в разі екстрадиції Онищенко "не буде дотримано мінімальних стандартів міжнародного права щодо умов утримання у в'язницях", в тому числі й Європейської конвенції з прав людини та тому екстрадиція неприпустима.
Нагадаємо, що в лютому 2019 року до суду було скеровано обвинувальний акт відносно Онищенка, якого підозрюють в організації "газових схем". Також 13 травня Вищий антикорупційний суд України почав розгляд по суті "газової справи", де згадується Олександр Онищенко. В Україні колишнього депутата підозрюють в організації схеми з розкрадання коштів при видобутку і продажу природного газу в межах договорів про спільну діяльність з ПАТ "Укргазвидобування".
Перед цим суд попросив Україну надати детальний опис умов утримання під вартою, на які міг би розраховувати Онищенко в СІЗО в Києві. Але українська сторона відповіла лише тим, що міжнародними стандартами будуть дотримані. Цього виявилося мало суддям в Ольденбурзі.
Так само судді Вищого земельного суду Оденбурга скасували ордер щодо екстрадиційного арешту Онищенка.
У своєму рішенні німецькі судді послалися на доповідь Європейського комітету із запобігання катуванням Ради Європи (РЄ), експерти якого приїхали в українську в'язницю у 2017 році. Після візиту підготували доповідь, в якому експерти комітету вказали на "нелюдські умови утримання ув'язнених, що принижують людську гідність".
Нагадаємо, у липні 2018 року в Національному антикорупційному бюро відзвітували про завершення досудового розслідування справи про розкрадання коштів "Укргазвидобування". Основним підозрюваним у "газовій справі" є народний депутат-утікач Олександр Онищенко. Тоді він не з'явився в прокуратуру для вручення обвинувального акта, і суд дозволив заочне провадження у "газовій справі".
У листопаді минулого року директор НАБУ Артем Ситник заявив про те, що Онищенка мають повернути до України з Іспанії, де він програв усі суди щодо оскарження екстрадиції.
Однак, у грудні підозрюваного затримали у німецькому місті Аахен.
За даними слідства, Онищенко є організатором і керівником злочинної організації, учасники якої в період з січня 2013 року по червень 2016 року протиправно заволоділи понад 1,6 млрд гривень від реалізації природного газу. Внаслідок таких дій "Укргазвидобуванню" (100% акцій належать "Нафтогазу") завдано збитків на суму понад 740 млн гривень.
Слідство встановило причетність до участі у "газовій схемі" 29 осіб. Серед них – двоє близьких людей, які виконували роль організаторів, решта – працівники "Укргазвидобування", юрист, фінансисти, керівники компаній.
Розслідування за фактом розкрадання газу, видобутого за договорами про спільну діяльність із "Укргазвидобуванням", почалося в грудні 2015 року. У липні 2016 року Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт Онищенка. На момент голосування він уже втік за кордон. Нині він перебуває в національному розшуку.