Зокрема, у листі йдеться про те, що серед переданих по обміну росіян був і Володимир Цемах, якого Нідерланди вважають одним з ключових фігурантів кримінального розслідування за фактом катастрофи літака MH17.
Зазначається, що державна прокуратура Нідерландів в середині серпня робила все можливе по судових каналах, щоб Цемах був доступний для кримінального розслідування.
"Уряд (Нідерландів – ред.) надає першорядне значення пошуку правди, справедливості та відповідальності за загибель рейсу MH17 для жертв та їхніх родичів", - йдеться в листі.
Далі міністр повідомляє, що консультації проводилися кілька разів на вищому рівні по дипломатичних і політичних каналах. Уряд Нідерландів закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну через особливу важливість його присутності в розслідуванні.
"Уряд закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. У відповідь українська влада пообіцяла відкласти обмін на деякий час, щоб дати можливість прокуратурі допитати Цемаха знову. Це трапилося", – йдеться в документі.
Україна є важливим партнером у Міжнародній слідчій групі і притягненні до відповідальності осіб, винних в трагедії з MH17, як це передбачено резолюцією 2166 РБ ООН, написав глава МЗС Нідерландів.
"Однак уряд глибоко шкодує про те, що Цемах під тиском Російської Федерації став частиною цього обміну, що означає, що він на даний час знаходиться в Росії. Уряд ще раз нагадує, що Росія також зобов'язана співробітничати на основі резолюції 2166 РБ ООН", - підкреслив Блок.
Тим часом, кримінальне розслідування триває, і ці події не мають наслідків для процесу, який розпочнеться 9 березня 2020 року, резюмував глава МЗС Нідерландів.
Невидача російській стороні колишнього бойовика Володимира Цемаха в рамках обміну утримуваними особами означала б припинення переговорів, заявив глава СБУ Іван Баканов в бліц-інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".
Коментуючи видачу Цемаха, він підкреслив, що рішення щодо списків продумав і зважив президент, "відсутність Цемаха в списку на обмін автоматично передбачало припинення переговорів з Росією".
Ексначальника протиповітряної оборони "Слов'янської бригади "ДНР" Володимира Цемаха 29 червня взяли під варту в Києві на 60 діб без права внесення застави. Бойовика вивезли з окупованої території українські спецслужби. Йому інкримінують ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу (створення терористичної групи чи терористичної організації).
За словами прокурора Олега Пересади, Цемах та ексначальник штабу так званого "Міністерства оборони "ДНР" Дмитро Купріян ("Батя") можуть дати свідчення на міжнародному судовому процесі у справі MH17.
Прокуратура Нідерландів і низка депутатів Європейського парламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських політв'язнів у Росії, адже допитати його в РФ буде набагато складніше. Однак в обміні ексбойовика вкрай зацікавлена Росія, яка намагається приховати власні військові злочини в Донбасі.
5 вересня Київський апеляційний суд прийняв рішення про звільнення Цемаха з-під варти під особисте зобов'язання. Суддя скасував рішення Шевченківського суду про продовження йому запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою до 20 жовтня.
Детальніше про протиправне звільнення терористів для обміну на українських полонених в Росії читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Будь якою ціною?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".