Нідерланди розпочали голосування на виборах до Європарламенту

Поділитися
Нідерланди розпочали голосування на виборах до Європарламенту © EPA/ Remko de Waal
Результат європейських виборів може мати серйозний вплив на політичний напрямок ЄС.

У четвер, 6 червня, розпочинаються вибори до Європарламенту, які триватимуть чотири дні. Сьогодні голосують Нідерланди, повідомляє The Guardian.

Європейське голосування визначить 720 депутатів Європарламенту. Результати виборів, які також визначать склад наступної Єврокомісії й можуть мати значний вплив на політичний курс ЄС у ключових сферах, включаючи імміграцію та кліматичні дії, очікуються в неділю, 9 червня, ввечері.

Правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, ймовірно, залишиться найбільшою групою в Європарламенті, за нею йтимуть лівоцентристські соціалісти й демократи (S&D) і ліберали з “Відродження”.

Однак цього року за виборами спостерігають особливо пильно, оскільки опитування прогнозують значне зростання голосів за популістські й ультраправі партії, якого, хоча й може бути недостатньо для того, щоб отримати пряму владу, але це може значно посилити загальний вплив таких політичних сил.

У середу, 6 червня, за кілька годин до відкриття виборчих дільниць у Нідерландах, ультраправий політик Герт Вілдерс, чия “Партія свободи” (PVV) здивувала Європу, посівши перше місце на виборах у своїй країні в листопаді минулого року, проводив агітацію.

Оточений натовпом репортерів, які просили про інтерв'ю, і людей, які хотіли зробити з ним фото, Вілдерс закликав своїх прихильників голосувати, заявивши, що найближчі дні “мають вирішальне значення для майбутнього Європи".

Такі висловлювання демонструють відхід політика від його звичайної антиєвропейської риторики. PVV вже давно закликала до проведення референдуму про вихід Нідерландів із ЄС, але була змушена відмовитися від цієї та низки інших ініціатив у своїй нещодавній угоді про формування коаліційного уряду.

PVV, за прогнозами, збільшить кількість своїх місць у Європарламенті з одного до восьми, йдучи “нога в ногу” з альянсом “зелені-ліві-лейбористи” на чолі з колишнім віце-президентом Єврокомісії Франсом Тіммермансом, який виступає за “вільний, сталий, безпечний і демократичний ЄС”.

Але оскільки в нідерландських ЗМІ домінує тема призначення нового прем'єр-міністра, посаду якого займе колишній керівник розвідки Дік Схооф, інтерес до європейських виборів у Нідерландах нижчий, ніж будь-коли.

У 2019 році явка виборців у Нідерландах становила 42% — менше, ніж у середньому по ЄС, хоча це одна з країн-засновниць Союзу, але навіть деякі міністри не змогли назвати імена лідерів партійних списків.

Зараз Вілдерс підтримує формування ультраправої супергрупи в Європарламенті — ідею, яку висунула лідерка французького “Національного об'єднання” Марін Ле Пен, але яка навряд чи буде реалізована через фракційне суперництво і різкі політичні розбіжності.

PVV входить до ультраправої, антиєвропейської й часто дружньої до Москви групи Ле Пен “Ідентичність і демократія” (ID), частиною якої є також “Ліга” Маттео Сальвіні в Італії, Австрійська партія свободи (FPÖ) і Фламандський інтерес (Vlaams Belang) у Бельгії. Нещодавно ID виключила німецьку “Альтернативу для Німеччини” (АдН) як надто екстремістську.

Суперником ультраправої групи є націонал-консервативна, більш конструктивна щодо ЄС і значною мірою проукраїнська група Європейських консерваторів і реформістів (ЄКР), до якої входять італійська партія “Брати Італії”, польська “Право і справедливість” (PiS), іспанська Vox, “Істинні фіни” та “Шведські демократи”.

Багато чого залежатиме від того, хто прийде на вибори. Складність для PVV полягає в тому, чи зможуть вони мобілізувати своїх виборців, адже ті здебільшого не голосують, кажуть аналітики. Явка — це фактор, який не можна недооцінювати.

Голосування буде проходити по всьому ЄС із четверга по неділю 6-9 червня, хоча Естонія дозволила своїм громадянам голосувати вже з понеділка, 3 червня. Виборчі дільниці відкриваються в п'ятницю, 7 червня, в Ірландії, в суботу, 8 червня, в Латвії, Словаччині й Італії, а в решті країн ЄС — у неділю, 9 червня.

За аналізом Politico, наступний Європарламент може виглядати більш проросійським і менш “зеленим”. У 2024 році сплеск популярності правих політичних сил здається потужнішим. Про те, чого чекати від виборів у Європарламент, розмірковував Петро Герасименко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі