Київ відреагував на анексію Росією чотирьох українських регіонів, оголосивши несподівану, швидку заявку на вступ до військового альянсу НАТО.
Існуючі члени: Польща, Румунія, Словаччина, Чехія, Естонія, Латвія, Литва, Чорногорія та Північна Македонія вже підтримали її.
Але, що показово, глава НАТО Йенс Столтенберг ухилився від прямої підтримки, а радник США з безпеки Джейк Салліван заявив, що заявку слід відкласти.
Euronews наводить п’ять причин, чому Україна навряд чи найближчим часом приєднається до НАТО.
1. Це ризик ширшої війни
Згідно зі статтею 5 Угоди про колективну оборону НАТО, якщо одна держава-член зазнає нападу, усі інші повинні вважати це нападом на себе і прийти на допомогу своєму союзнику.
Це означає, що якби Україна приєдналася до НАТО, перебуваючи в стані війни з Росією, діяла б стаття 5.
«Якщо Україна стане членом НАТО, це може призвести до ескалації», — говорить Джон Вільямс, професор Даремського університету, який спеціалізується на міжнародній політиці, війні та суверенітеті, попереджаючи, що це може призвести до «жахливого сценарію».
«НАТО був би включений у цю війну безпосередньо», — продовжив він, маючи на увазі, що інші члени, які межують з Росією, такі як країни Балтії та Польща, можуть потенційно стати лінією фронту.
Однак ця причина не означає, що двері НАТО зачинені для України назавжди. Після завершення війни Україна все ще може приєднатися до альянсу, і Україна залишається кандидатом на членство.
Джеймі Шей, колишній заступник помічника генерального секретаря НАТО, пропонує спершу розв’язати існуючий конфлікт, оскільки головним на сьогодні є збереження України як функціонуючої держави та виведення російських військ з її території.
«Давайте приготуємо сьогоднішню вечерю, а потім подбаємо про вечерю наступного тижня», — додая він.
2. Членство в НАТО не потрібне Україні
Альянс і без того відданий її підтримці.
Окрім десятків мільярдів євро військової та фінансової допомоги від окремих держав-членів НАТО, сам альянс надає величезну підтримку Україні, координуючи цю двосторонню допомогу та доставку гуманітарної та нелетальної допомоги.
«Іронія долі. Уся ця зброя, яка надходить в Україну, вже означає, що, певним чином, Україна вже має гарантію безпеки НАТО навіть без членства», — стверджує Шей.
Він додає, що іноді країна може отримати чимало переваг членства в НАТО, фактично не вступаючи до Альянсу, наводячи в якості прикладу Косово, яке підтримували миротворці з альянсу наприкінці 1990-х років.
Те саме стосується ядерної загрози, припускає професор Вільямс.
Після коментарів лідера Чечні Рамзана Кадирова про те, що Росія повинна застосувати ядерну зброю малої потужності в Україні, Вашингтон заявив, що вживе сувору відповідь, а колишній директор ЦРУ Девід Петреус заявив, що США знищать російські війська в Україні та потоплять весь Чорноморський флот.
3. Україна не готова до членства в НАТО
Перш ніж приєднатися до НАТО, країни повинні відповідати певним економічним, політичним і військовим стандартам.
За словами професора Вільямса, Україна йде «хорошим шляхом» до виконання критеріїв членства. Водночас, він вказує на певні проблеми з демократичними інститутами країни та антикорупційними процесами.
«Минуло зовсім небагато років від того, як вибори в Україні припинили бути корумпованими... і від масових вуличних протестів, які були покликані поставити Україну на шлях до того, щоб стати сучасною, ліберальною, демократичною європейською державою», — сказав він.
На його думку, цей шлях нині виглядає безповоротним. Путін це гарантував. Однак це довгий шлях, тож українським політичним інститутам є над чим працювати.
Прагнення України приєднатися до Європейського Союзу стикається з подібними труднощами, викликаючи занепокоєння щодо того, чи відповідатиме вона стандартам і очікуванням блоку.
Проте є надія на те, що війна покращить здатність України відповідати вимогам НАТО, особливо у військовому плані.
«Україна може вийти з цієї війни мабуть з однією з найкращих армій в НАТО, оскільки вона отримала багато західного обладнання та практики», — додає Шей.
За його словами, це зробить її більш привабливим кандидатом» у довгостроковій перспективі.
4. Важко змусити всіх членів НАТО підтримати заявку України
Згідно з правилами НАТО, нові члени можуть бути прийняті лише за умови згоди всіх 30 чинних членів. Навіть якщо хтось не погоджується, це може стати на заваді — або навіть зірвати — весь процес.
Швеція та Фінляндія зіткнулися з цією проблемою через свої заявки, коли Туреччина спершу виступала проти. Так само Угорщина може виявитися проблемою для заявки України на членство через давню суперечку щодо прав угорськомовної меншини в Україні.
З 2017 року, коли Україна зробила українську мову обов’язковою в початкових школах, Угорщина неодноразово блокувала спробу України інтегруватися як в НАТО, так і в ЄС.
«Орбан — той тип хлопця, який створить проблеми, якщо відчує, що має підтримку населення. Подивіться на його рекордну популярність!», — говорить Шей.
Орбан неодноразово критикував стратегію Заходу щодо Росії та позиціонував себе як союзника Путіна, критикуючи застосування санкцій і укладаючи газові угоди з Москвою.
Між тим, думки інших європейських столиць також можуть виявитись проблемою.
«Велике питання полягає в тому, чи погодяться на це Франція та Німеччина, які є країнами альянсу. Чи захочуть вони зайти так далеко?», — говорить Вільям Альберк, директор зі стратегії, технологій і контролю над озброєннями аналітичного центру Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
У 2008 році і Париж, і Берлін заблокували спроби України та Грузії приєднатися до альянсу, ба навіть у лютому 2022 року — лише за тиждень до вторгнення — канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що членство України в НАТО не планується.
5. Це була б пропагандистська перемога Путіна
З початку війни в Україні Путін пропагував позицію, що Росії загрожує НАТО. Він постійно виправдовував вторгнення в Україну бажанням позбавити Росію цієї проблеми, яка, як він стверджує, становить загрозу територіальній цілісності Росії.
Якби Україна приєдналася до плану інтегрованої оборони НАТО, Шей стверджує, що це неодмінно передбачало б розміщення західних військ і військових баз на українській території.
«Це дало б Путіну потужний пропагандистський поштовх. Путін надзвичайно старанно, навіть відчайдушно, намагається переконати росіян у тому, що існує зовнішня екзистенційна загроза з боку НАТО. І залучення України зараз лише зіграє на руку цьому наративу», — говорить Альберк.
Представники НАТО та західні політики неодноразово чітко давали зрозуміти, що війна в Україні є конфліктом між Києвом і Москвою, а президент США Джо Байден заявляв, що не втягуватиме альянс у більш широкий конфлікт через Україну.
Будучи рішучим прихильником заявки України на членство, Альберк говорить: «Путін втілює власні кошмари в Європі... Україна приєдналася до Заходу, назавжди відвернулася, Фінляндія та Швеція в НАТО».
«Я маю на увазі, що він дуже добре вміє стріляти собі в ногу», — додає він.