Український історик, депутат та колишній очільник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що у Польщі політики на найвищому рівні використовують "темні плями" історії, пов'язаної з Україною, аби покращити собі рейтинги. У коментарі для Liga.net він наголосив, що політизація історії розпочалася там ще у 2000-их.
З того часу, як тамтешні політики зрозуміли, що такі питання дають їм голоси виборців, у Польщі не триває глибше дослідження, немає прагнення кращого розуміння історії чи спроб подолати проблему, а відбувається мобілізація електорату "через роз'ятрення ран минулого". Тож В’ятрович вважає, що зараз у країні немає політиків, які хотіли б "розв'язати складний історичний клубок" — питання Волинської трагедії.
"Складається враження, що саме невирішення питання вигідне польським елітам, бо дає змогу підживлювати політизацію теми", — процитувало медіа слова спікера.
У політизацію активно включилися навіть опоненти партії ПіС, які раніше критикували їх за це.
"Прем'єр Дональд Туск та глава МЗС Радослав Сікорський повторюють наративи ПіС про неможливість інтеграції України в ЄС без розв'язання історичних питань, — нагадує В'ятрович. — Політики мають займатися не минулим, а теперішнім і завтрашнім. Їх підходи не додають розуміння минулому, а створюють проблеми".
Раніше видання Onet, посилаючись на джерела у польському МЗС, повідомляло, що Варшава планує використати своє головування у Раді ЄС, яке розпочнеться у січні 2025-го, щоб тиснути на Україну в питанні Волинської трагедії. Київ не погоджується визнавати її геноцидом, а не етнічною чисткою, та не дає дозвіл на ексгумацію та перепоховання тіл жертв. Предметом торгу стануть перемовини України про вступ у ЄС.
Детальніше про це читайте у статті Володимира Кравченка "Чого бояться в Києві та Варшаві і як помирити Україну та Польщу" на ZN.UA.