"Вибори 29 квітня 2018 р. стали найбільш брудною кампанію за всю історію проведення виборів до ОТГ, починаючи із жовтня 2015 р. Політичні партії і кандидати встановили "рекорд" як за кількістю, так і за масштабами підкупу виборців", - пише він на своїй сторінці в Facebook.
Зокрема, спостерігачі Комітету виборців отримали інформацію про 25 фактів підкупу. При цьому Кошель не виключає того, що насправді таких випадків могло бути значно більше. У день виборів правоохоронці відкрили кримінальні провадження у п'яти областях та упіймали на гарячому трьох скупників голосів.
"Абсолютні рекордсмени по купівлі голосів – політичні партії "Батьківщина", "Аграрна партія" і "Наш край". Кілька фактів підкупу – у "Радикальної партії". По одному – в БПП і "Самопомочі"", - наголошує Кошель.
Оприлюднені фото та відеоматеріали протизаконних "сіток" і схем, а також конкретні факти купівлі голосів, дають підстави прогнозувати щонайменше десять результативних кримінальних справ, вважає голова КВУ. Проте наголошує на тому, що навряд чи хтось зі скупників отримає реальний тюремний термін, адже "саме безкарність дозволила політикам перетворити вибори на супермаркет із продажу голосів"
На виборах 29 квітня проблеми також були й з роботою виборчих комісій. Зокрема, вісім з них відкрилися із серйозним запізненням, через що частина виборців не змогла проголосувати. Також зафіксовані факти перешкоджання роботі спостерігачів, порушення таємниці голосування та конфліктні ситуації.
Також окремі посадовці намагались втрутитися у виборчий процес. Зокрема, про тиск на кандидатів і використання адмінресурсу заявили "Радикальна партія" і "Батьківщина".
Однак активні політичні партії традиційно проігнорували вибори. Загалом у кампанії брали участь лише 27 із 356 офіційно зареєстрованих політичних сил. Серед партій, які відмовилися від участі у виборах, були також партії-лідери президентських і парламентських рейтингів.
"На виборах 29 квітня ми побачили спроби організувати системний підкуп, які можуть повторитися у всеукраїнському масштабі під час парламентських виборів-2019. Головним запобіжником виборчим злочинам мала б стати повноцінна виборча реформа із ліквідацією мажоритарної складової та повною забороною політичної реклами. Саме тому прийняття виборчої реформи в найближчі 6 місяців (за рік до парламентських виборів) має стати ключовою вимогою до ВР", - резюмує голова КВУ.
Як повідомлялося, 29 квітня в 17 областях України відбулися вибори голів 40 об'єднаних територіальних громад, у деяких ОТГ обирали ще й місцевих депутатів.
За попередніми підрахунками, до списків виборців внесли 263 тисячі осіб. У виборах мали брати участь 30 партій.
Протягом двох попередніх років, з 25 жовтня 2015 року до 24 грудня 2017 року, в Україні було призначено 667 перших місцевих виборів в об'єднаних територіальних громадах.