НАЗК проводить корупційний тендер щодо аудиту системи е-декларування - TI

Поділитися
НАЗК проводить корупційний тендер щодо аудиту системи е-декларування - TI Есперти побоюються, що результати "незалежного" тендеру вже заздалегідь узгоджені "на Банковій" © НАЗК / Facebook
Експерти вважають його спробою отримати вердикт, "написаний на Банковій". Сплановане визнання системи "непридатною" заблокує розслідування справ про незаконне збагачення можновладців.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) проводить тендер на аудит системи е-декларування, умови якого є дискримінаційними, а документація виписана під наближені до Служби безпеки України (СБУ) компанії, повідомляє Transparency International Україна.

Відповідний тендер у терміновому порядку було оголошено 27 листопада, повідомили під час прес-конференції у понеділок, 4 грудня, експерти громадських організацій:"Громадського люстраційного комітету", "Transparency International Україна", "Центру протидії корупції" та "Реанімаційного пакету реформ". На думку антикорупціонерів, таким чином Агентство намагається обрати заздалегідь узгоджених аудиторів, які знищать реєстр і позбудуться електронних декларацій.

"(Умови тендеру – ред.) свідчать про намір влади отримати заздалегідь визначений висновок та легітимізувати рішення про зупинку роботи системи е-декларування, та навіть делегітимізацію вже оприлюднених в ній декларацій", - наголосили вони.

Юрист Transparency International Україна Максим Костецький вважає, що умови тендеру містять не лише дискримінаційні, а й корупційні умови.

"Іноземним компаніям заборонено брати участь у тендері. За його умовами, учасники мають мати доступ до державної таємниці, а це – визначене СБУ коло компаній. На подання тендерних пропозицій надається менше тижня", - зазначає юрист.

Отже, ці умови суттєво обмежують коло учасників тендеру та викликають питання щодо неупередженості його результатів. Адже за законом доступ до державної таємниці надає виключно СБУ.

"Обирати аудитора будуть фактично в СБУ, а не в НАЗК", - наголошують антикорупціонери.

При цьому, на думку юриста TI Україна, оцінка Агентством вартості аудиту у 199 тисяч гривень не дозволить сповна відстежити прозорість процедури, адже на цю допорогову вартість сповна не поширюються вимоги закону про публічні закупівлі.

З початку поточного року активісти вимагали незалежної експертизи, нагадує голова Ради ГО "Громадський люстраційний комітет" Олександра Дрік.

"Ми вимагали незалежного аудиту аби поставити крапку у маніпуляціях з якістю програмного забезпечення, яке після передачі від міжнародних донорів до НАЗК було повністю переписане підконтрольним СБУ підприємством "Держспецзв'язок". Натомість, замість чесного висновку, можемо отримати заздалегідь написаний на Банковій вердикт про непридатність системи е-декларацій. Це може бути використано як підстава для того, щоб вимкнути Реєстр декларацій і почати створювати новий, який ніколи не створять", - вважає вона.

Кампанія з дискредитації системи електронного декларування триває в країні протягом останнього року, нагадала експерт. Її мета - заблокувати розслідування незаконного збагачення українських високопосадовців.

Представники антикорупційних організацій вважають, що незалежний і неупереджений аудит можна отримати лише завдяки участі у тендері іноземних спеціалістів з високим рівнем довіри, але вони не допущені навіть до участі у тендері "підконтрольним" СБУ "Держспецзв'язком", який відмовився надавати доступ іноземним експертам.

У разі висновку аудиторів про непридатність або незахищеність системи е-декларування, під загрозою опиняться всі розслідування щодо уже поданих декларацій, наголошує юрист "Центру протидії корупції" Анастасія Красносільська.

"Фактично, після цього жодного чиновника чи політика не можна буде притягти до відповідальності за виявлені через декларацію незаконні статки. Наразі лише НАБУ (Національне антикорупційне бюро України - ред.) розслідує більше 80 справ щодо незаконного збагачення чи брехні в деклараціях, оголошено дві підозри. Після негативного висновку аудиту більшість цих справ не матиме перспективи, а Бюро забракне механізмів для розслідування незаконного збагачення або брехні в деклараціях", - зазначає юрист ЦПК.

Головний експерта Антикорупційної групи "Реанімаційного пакету реформ" Олександр Лємєнов повідомив про те, що РПР офіційно звернувся до голови НАЗК Наталії Корчак з вимогою скасувати оголошений тендер і забезпечити проведення незалежної та професійної експертизи системи е-декларування за участі міжнародних експертів.

Нагадаємо, 14 листопада директор департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК Ганна Соломатіна звинуватила керівництво агентства у фальсифікації результатів перевірки е-декларацій чиновників і депутатів, зокрема, за вказівками з Адміністрації президента. Вона також повідомила про те, що передала відповідні матеріали до НАБУ.

На підставі отриманих матеріалів НАБУ розпочало розслідування за фактом отримання посадовими особами НАЗК неправомірної вигоди в особливо великих розмірах, поєднаного з вимаганням. Попередня правова кваліфікація - 4 ч. ст. 368 (одержання хабара) Кримінального кодексу України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі