Народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Мустафа Найєм звернув увагу, що проект закону про відновлення українського суверенітету в ОРДЛО вводить Мінські домовленості в українське правове поле. У зв'язку з цим політик висловив готовність ініціювати вилучення згадки документа, підписаного ватажками ОРДЛО, з тексту законопроекту.
"Цим (сьомим, - ред.) пунктом ми вперше вводимо в українське правове поле Мінські домовленості, які не є джерелом права, оскільки не підписувалися суб'єктами міжнародного права і не були ратифіковані українським парламентом. До цього вони згадувалися лише одного разу, опосередковано і лише в рамках постанови про парламентські слухання", - написав Найєм на своїй сторінці в Facebook у середу ввечері, 4 жовтня.
Він також висловив готовність ініціювати внесення до проекту закону змін про вилучення згадки Мінських домовленостей.
"Між першим і другим читанням вноситиму поправку про вилучення цього пункту з тексту документа. Це, звичайно, якщо не буде все по беззаконню, і закон не продавлять через коліно", - додав депутат.
Найєм вказав на небезпеку не лише введення в українське правове поле документа, підписаного ватажками терористичних угруповань, але й на покладення на Київ зобов'язань виконувати умови домовленостей, зміст і порядок яких є інструментом для маніпуляцій РФ.
"Згідно з новим законопроектом, українськими органами влади і чиновниками "забезпечується пріоритетність виконання" т. зв. "безпекових положень" Мінського протоколу і Мінського меморандуму. Вибачте, а що таке "безпекові положення" Мінських Протоколу та Меморандуму, які ми повинні виконувати? Де вони прописані і виділені? Відкрийте обидва ці документи - там немає таких підрозділів. Це два цілісних документа, без будь-якого поділу на блоки", - пояснив депутат.
"Чи правильно ми розуміємо, що, якщо ми беремо на себе зобов'язання виконувати одну частину цих домовленостей, це автоматично накладає на нас обов'язок виконувати й інші пункти протоколів? Наприклад, проведення виборів до встановлення контролю над кордоном?", - задався питанням Найєм.
При цьому він позитивно оцінив більшість положень внесеного президентом до парламенту законопроекту.
"В цілому, законопроект непоганий. Росія визнається агресором, чітко прописано поняття збройних формувань, побічно підтримуваних Росією, визначається статус окупованих територій і навіть є великий гуманітарний блок. І, чесно кажучи, не дуже зрозуміло, чому адміністрація президента влаштовувала цей цирк з секретністю", - резюмував депутат.
Як повідомлялося, 4 жовтня президент Петро Порошенко вніс у Верховну Раду два законопроекти щодо Донбасу: "Про особливості державної політики з забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" (№7163 "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей"(№7164).
Проект №7163, зокрема, визначає окуповані Росією території в Донецькій та Луганській областях. Проектом №7164 пропонується продовжити на рік дію закону про особливий статус Донбасу.