На думку дипломатів, НАТО навряд чи прислухається до заклику України про запрошення до вступу на зустрічі глав МЗС країн Альянсу у вівторок, 3 грудня, повідомляє Reuters.
У листі до своїх колег з країн НАТО напередодні засідання міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що запрошення Києва усуне один з головних аргументів Росії для ведення війни, а саме — недопущення членства Києва в Альянсі.
Але немає жодних ознак досягнення необхідного консенсусу серед 32 країн НАТО для прийняття такого рішення на зустрічі міністрів закордонних справ у Брюсселі, розповіли Reuters дипломати, які говорили на умовах анонімності.
“На досягнення консенсусу підуть тижні й місяці. Не думаю, що це станеться завтра, я був би дуже здивований”, - сказав у понеділок, 2 грудня, високопоставлений дипломат Альянсу.
Високопоставлений американський чиновник заявив, що зустріч глав МЗС буде зосереджена на посиленні підтримки України, аби Київ мав якомога сильнішу позицію наступного року, у разі вступу в переговори з РФ.
“Найкращий спосіб зробити це - збільшити фінансування, озброєння та мобілізацію”, - сказав посадовець.
Україна розглядає членство в НАТО як найкращу гарантію своєї безпеки в майбутньому. Згідно зі статтею 5 Договору Альянсу про взаємну оборону, країни-члени розглядають напад на одного з них як напад на всіх і повинні прийти один одному на допомогу. Президент України Володимир Зеленський нещодавно в інтерв'ю Sky News припустив, що передача території, контрольованої українським урядом, “під парасольку НАТО” могла б зупинити “гарячу фазу” війни.
Хоча Альянс заявляє, що Україна приєднається до НАТО і шлях Києва до вступу “незворотний”, він не надав запрошення і не встановив часових рамок для членства.
Будь-яке рішення про запрошення залежатиме насамперед від ключової сили в НАТО — США, тож незабаром це питання опиниться на розгляді в Дональда Трампа, коли він повернеться на посаду президента Штатів наступного місяця.
Представники адміністрації чинного американського лідера Джо Байдена усвідомлюють: будь-який серйозний крок щодо України в ідеалі має бути підтриманий новим урядом США. Україна була однією з тем обговорення останніми тижнями між радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном та його наступником Майком Уолтцом, але рівень узгодженості, якщо такий є, між адміністрацією, яка йде у відставку, та новою адміністрацією Штатів залишається незрозумілим. Трамп критикував масштаби американської допомоги Києву й обіцяв закінчити війну за один день, але не конкретизував деталі свого плану.
Деякі члени НАТО, такі як Угорщина, відкрито висловлювалися проти вступу України до Альянсу. Деякі інші, зокрема, США та Німеччина, вважають, що наразі невідповідний час для приєднання Києва до НАТО.
Про перспективи для України в питанні отримання запрошення на вступ до НАТО розповідав Володимир Кравченко в статті “Запрошення України до НАТО. Чи увірветься вітер змін у кватирку можливостей”.