У понеділок, 28 листопада, Київ відвідали міністри закордонних справ одразу семи європейських країн – Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції. Це найбільший одночасний візит закордонних партнерів до України з початку російського вторгнення у лютому цьогоріч. Глави МЗС цих країн видали спільну заяву щодо України, опубліковану на сайті МЗС України.
У заяві міністри Естонії Урмас Рейнсалу, Ісландії Тордіс Гилфадоттір, Латвії Едгарс Рінкевичс, Литви Габріелюс Ландсбергіс, Норвегії Аннікен Вітфельдт, Фінляндії Пекка Хаавісто та Швеції Тобіас Біллстрьом ще раз наголосили на підтримці України в боротьбі від російської агресії.
«Ми рішуче засуджуємо напади Росії на цивільне населення та критичну інфраструктуру, зокрема об’єкти енергетичної інфраструктури, що мають на меті терор проти цивільного населення. Ці напади на цивільне населення є воєнним злочином. Росія має негайно припинити ці дії. Ми вважаємо важливим продовжувати надавати міжнародну підтримку, спрямовану на вдосконалення можливостей протиповітряної оборони України, що дозволить захистити цивільну інфраструктуру країни від нелюдських нападів Росії», – сказано у спільній заяві міністрів.
Також міністри заявили, що підтримуватимуть Україну до повної деокупації всіх територій, включно з Кримом. Вони закликали Росію звільнити усіх арештованих цивільних українців, які фактично стали заручниками під час окупації українських територій, та надати доступ міжнародним гуманітарним місіям на ці території. Також вони засудили риторику Росії щодо ядерної зброї та окупацію Запорізької атомної електростанції.
У заяві також сказано: «Ми погоджуємося з необхідністю продовжувати накладати економічні витрати на Росію та інші країни, фізичних чи юридичних осіб, які підтримують агресивну війну Москви. Ми знову наголошуємо на необхідності посилення санкцій проти Росії та забезпечення жорсткості та ефективності цих заходів. Основні доходи Росії від експорту повинні бути припинені, щоб унеможливити фінансування її війни проти України. Ми маємо продовжувати підвищувати ціну для Росії, поки останній російський солдат не покине міжнародно визнану територію України і поки не припиниться російська агресія».
Також вони підтримали візові обмеження громадянам Росії для в’їзду в Європейський Союз та наголосили на необхідності притягнення до відповідальності винних в агресії проти України, а також осіб, які вчинили воєнні злочини та інші звірства під час війни.
Міністри зобов’язалися надавати Україні подальшу гуманітарну допомогу та допомогу у підготовці у відновленні енергетичної інфраструктури після російських атак. Вони нагадали про Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН від 14 листопада 2022 року ES-11/6 «Сприяння відшкодуванню та репараціям за агресію проти України», яка визначила потребу в необхідності створення міжнародного механізму відшкодування збитків, що виникли внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в, або проти України.
«Сильна, незалежна та процвітаюча Україна є важливою для майбутнього європейської безпеки, – підкреслили глави МЗС. – Це є частиною нашої колективної відповідальності за те, щоб справедливість, права людини та міжнародне право перемогли. Ми будемо продовжувати нашу тісну співпрацю в забезпеченні сильної політичної, фінансової та військової допомоги Україні стільки, скільки це буде потрібно».
Нагадаємо, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак пообіцяв зберегти і наростити військову допомогу Україні: «Не риторикою, а прагматизмом».