Ексдиректор Національного антикорупційного бюро вважає, що НАБУ зруйнувало в Україні касту недоторканих. Він розповів про виклики, з якими зіткнеться НАБУ після війни.
«Вважаю, що НАБУ зруйнувало касту недоторканих. Еліти не можуть примиритися з тим, що є НАБУ, яке може приїхати до них, попри посади, зламати усталені корупційні практики. З одного боку, це дає надію, бо я багато знаю людей з інших правоохоронних органів, які мріяли, щоб у них було так, як у нас. З іншого, це багатьох дратує. Еліта сьогодні не готова жити з цим. Тому є нескінченні спроби якось нас позбавити повноважень, звільнити директора тощо», – зазначив Ситник.
Він додав, що ця боротьба триватиме й надалі. Однак ексдиректор НАБУ впевнений, що антикорбюро має далі дотримуватися тієї ідеології, якої воно 7 років трималося. І, можливо, рано чи пізно, на думку Ситника, еліта почне змінюватися. Можливо, війна цьому сприяти. Хоча всі розуміють, що на війні, не тільки в Україні, загострюються корупційні ризики.
Водночас Ситник має побоювання, що політичні еліти й надалі не полишатимуть спроб знести всю антикорупційну систему або принаймні послабити до незагрозливого для себе рівня. Ексдиректор НАБУ виключаю навіть, що спроби можуть бути ще потужніші ніж у часи до війни. Він пояснив, що зараз вся увага суспільства, міжнародних партнерів прикута до війни, і під цей «шумок» можна робити що завгодно. Ексдиректор НАБУ думає, що ця ймовірність вища, ніж в мирний час.
«НАБУ — це сформований потужний орган. І я з гордістю можу сказати, що я передаю наступному керівнику дієву інституцію зі сформованою професійною командою, яка здатна адаптуватися до нових викликів. Важливим є збереження інституційної незалежності НАБУ як запоруки спроможності викривати топкорупцію», – додав Ситник.
Він зазначив, що після перемоги над російським окупантом перед Україною постане не менш складний виклик – боротьба з корупцією. Люди, які будували схеми, і які залишилися на свої високих посадах, можуть почати діяти ще зухваліше.
«І тут наші антикорупційні практики якраз стануть в нагоді. НАБУ готове до цих викликів. Чи можливі законодавчі, чи інші ініціативи, які будуть спрямовані на послаблення чи знищення НАБУ? Так. Але я впевнений, що наші західні партнери, які нам постійно допомагають, підтримають нас. Усі основні битви ще попереду», – підсумував Ситник.
За даними нашого джерела в Кабміні, у Банкової до самого призначення Углави т.в.о. НАБУ залишалися варіанти його нейтралізації як правої руки давно небажаного Ситника. До чого тут ОАСК і навіщо один із кандидатів на місце Ситника відніс туди позов? Чи тільки через війну Кабмін тримає конкурс на директора НАБУ у замороженому стані? Чи вистоїть колектив НАБУ при інтервенції «чужого» і чому для роботи антикорупційного блоку такий важливий майбутній керівник САП? Відповіді, а також інтерв'ю з детективом НАБУ, який розповідає про те, на що антикорупційний блок чекає від влади, щоб допомогти їй не програти країну корупції, — у тексті Інни Ведерникової «Випробування НАБУ. Чи готовий Зеленський відкрити другий фронт проти корупції?»