Детективи НАБУ під процесуальним супроводом САП оголосили підозру шістьом особам, яких підозрюють в організації схеми користування газовим родовищем за штучно заниженою вартістю, повідомляє пресслужба бюро. Оборудки ділків завдали державі збитків на 196,8 млн грн – це кошти, які ТОВ мало сплатити за отримання спецдозволу на користування надрами.
Коло усіх причетних до схеми з’ясовується, на разі підозри оголосили:
- ексзаступнику директора з виробництва, економіки та загальних питань Українського державного геологорозвідувального інституту (УкрДГРІ);
- ексзавідувачу сектору геолого-економічної оцінки ресурсної бази нафти і газу відділу геолого-економічної оцінки УкрДГРІ;
- експерту Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ) та директору ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз»;
- ексдиректору ТОВ «Аркона Газ-Енергія»;
- провідному та головному інженерам ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз».
Дії підозрюваних кваліфіковані за ч.2 статті 28, ч.2 статті 364 (зловживання владою або службовим становищем) та ч.2 статті 28, ч.1 статті 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.
Як працювала схема. Версія слідства
Протягом 2016 року «Аркона Газ-Енергія» неодноразово зверталося до Державної служби геології та надр України по отриманням спецдозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища без проведення аукціону. Однак бажаного результату не досягло.
Зі зміною складу власників компанії змінилася й думка державних і місцевих органів влади, які переглянули своє ставлення до звернень. У квітні 2017 року Полтавська облрада погодила Держгеонадра надання підприємству бажаного дозволу на геологічне вивчення родовища без аукціону.
Отримавши дозвіл, учасники схеми почали розробляти план із заниження суми збору за його видачу. Зокрема, використовували неіснуючі показники проєктних видобутків газу і конденсату, капітальних вкладень та експлуатаційних витрат, амортизаційних відрахувань тощо.
У результаті встановили початкову ціну продажу спецдозволу у 3,8 млн грн, хоча його початкова вартість мала б становити 200,6 млн грн. Тож завдані державі збитки – це і є різниця між фактично сплаченою вартістю збору та дійсною початковою ціною продажу спеціального дозволу на користування надрами.
Досудове розслідування тривало з березня 2018 року. Підставою для його початку стала заява народного депутата Віталія Купрія та сюжет програми журналістських розслідувань «Схеми».
У ньому йдеться, що оточення п’ятого президента України Петра Порошенка продало депутату Вадиму Новинському фірму з ліцензією на газове родовище у 60 разів дорожче, ніж купило в держави.
У пресслужбі Порошенка заперечили причетність «оточення» п’ятого президента до підозрюваних НАБУ.
Цією справою займалися підлеглі на той час генерального прокурора Юрія Луценка. Вони відмовляли передавати матеріали в НАБУ, хоча саме бюро має займатися справами топ корупції.