Під час Вільнюського саміту у вівторок, 11 липня, держави-члени НАТО узгодили пакет для України, який включає три елементи, у тому числі скасування Плану дій щодо членства, заявив генеральний секретар блоку Єнс Столтенберг під час пресконференції. Однак, з його слів випливає, що партнерам не вдалося досягти згоди щодо запрошення нашої держави в Альянс.
Як розповів Столтенберг, згаданий пакет має наблизити Україну до вступу. Він складається з багаторічної програми підтримки України для допомоги в переході від радянських систем і стандартів до західних, створення Ради НАТО-Україна для кризисних обговорень і ухвалення рішень на рівних умовах, перше засідання якої очікується 12 липня за участі президента Володимира Зеленського, а також скасування ПДЧ.
"Ми твердо погодилися, що Україна стане членом НАТО, і погодилися усунути вимогу щодо Плану дій щодо членства. Це змінить шлях до українського членства. Процес складатиметься з одного кроку, а не двох. Ми також чітко заявили, що оголосимо про запрошення для України долучитися до НАТО, коли союзники дійдуть згоди, а умови будуть виконані. Це потужний пакет для України. І це чіткий шлях до членства в НАТО", – додав Столтенберг.
Водночас глава північноатлантичного блоку визнав, що наша країна вже стала ближчою до вступу та просунулася у вимогах до взаємосумісності. Ухвалене 11 липня рішення він назвав "позитивним спільним меседжем" для України щодо продовження допомоги та шляху до членства. Столтенберг звернув увагу і на військову допомогу ЗСУ, оскільки лише перемога стане передумовою приєднання країни до НАТО. Хоча чітко про згадані раніше умови для запрошення політик не став говорити.
Раніше німецьке видання Spiegel проаналізувало чернетку підсумкової декларації саміту НАТО у Вільнюсі. Там йдеться лише, що майбутнє України – в Альянсі. Але терміни вступу не наводяться.