На дострокових парламентських виборах у Болгарії, які відбулися в неділю, 11 липня, перемогла партія телеведучого та співака Славі Трифонова "Є такий народ" (ИТН). Про це інформує NEWS.bg.
Президент Болгарії Румен Радев оголосив про дострокові парламентські вибори, після того, як жодна партія не змогла сформувати парламентську коаліцію. Попередні вибори проводилися у Болгарії 4 квітня.
За результатами підрахунку всіх протоколів з виборчих дільниць, партія «Є такий народ» отримала 24, 08% голосів.
Друге місце здобула коаліція експрем’єра Болгарії Бойко Борисова ГЕРБ-СДС («Громадяни за європейський розвиток Болгарії» - «Союз демократичних сил») – 23,51% голосів.
Як бачимо, партія Трифонова випередила коаліцію Борисова менше, ніж на 1% (0,57%) голосів виборців.
На третьому місці знаходиться Болгарська соціалістична партія ("БСП для Болгарії") з результатом 13,39% голосів.
Інші партії отримали такі результати:
- коаліція на чолі із "Демократичною Болгарією" – 12,64%;
- партія турецької меншини "Рух за права та свободи" (ДПС) – 10,71%;
- партія "Вставай! Мафія геть!" - 5,01%.
ХТО СФОРМУЄ ПАРЛАМЕНТСЬКУ КОАЛІЦІЮ?
Після переведення голосів виборців у депутатські мандати, дві найбільші партії в сумі отримають 123 мандати, які потрібні для формування парламентської коаліції: партія "Є такий народ" матиме 62 депутати, тоді як ГЕРБ-СДС - на одного менше (61).
Однак, зважаючи на їх ідеологічні розбіжності та різні бачення розвитку країни, ці партії не вступатимуть одна з одною в коаліцію.
Партія «Є такий народ», "Демократична Болгарія", "Вставай! Мафія геть!", які теоретично могли б об’єднатися заради коаліції та сумарно отримати 111 мандатів, не зможуть на практиці сформувати парламентську коаліцію, оскільки їм буде не вистачати дев’ять мандатів.
Варто підкреслити, що одразу після виборів Трифонов заявив, що партія "Є такий народ" не вступить в коаліцію з жодною партією та самостійно візьме на себе політичну відповідальність за формування незалежного уряду, який буде складатися з експертів. Фактично, йдеться про формування технократичного уряду, який по-іншому називають урядування експертів.
ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ МАЮТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСТРОКОВИХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ У БОЛГАРІЇ?
Після втрати правлячих позицій партією Борисова ГЕРБ та здобуття перемоги лояльної до президента партії Трифонова, збільшиться шанс президента Болгарії Румена Радева, який підтримував влітку минулого року протести проти уряду Борисова, бути переобраним на другий термін восени 2021 року.
Соціаліст Румен Радев виграв президентські вибори в Болгарії в листопаді 2016 року. Він заявляв, що виступає проти міграційної політики Євросоюзу, висловлювався на користь відміни антиросійських санкцій і "більш прагматичного" підходу до питання анексії Криму Росією.
Ще перед початок дострокової парламентської виборчої кампанії про його підтримку заявив Трифонов та представники партії «Вставай! Мафія геть!».
Виходить, що значна кількість депутатів не конфліктуватимуть з президентом. Окрім, виборчої коаліції ГЕРБ-СДС, яка ймовірніше перейде в опозицію до влади. У 2017 році партія "Громадяни за європейський розвиток Болгарії "отримала більшість голосів на парламентських виборах та перебувала в опозиції до нинішнього президента.
Нагадаємо, після парламентських виборів у Болгарії 4 квітня, політикам не вдалося сформувати уряд з третьої спроби.
Чи вдасться в Болгарії сформувати уряд після невдалих попередніх спроб – покаже час. Попри це, у зв’язку з перемогою партії Трифонова та посилення позицій Радева при владі, для України ця ситуація матиме негативне значення, оскільки останній лояльно ставиться до РФ та ставить під сумнів приналежність Криму Україні.