Автор зазначає, що голова КСУ завжди виступав головним комунікатором з політичним керівництвом держави і доносив до суддів його позицію з актуальних для нього питань.
"З огляду на все, пауза з обранням нового очільника КС має політичний підтекст - Банкова вважає, що такі вибори не на часі. Причин може бути кілька: 1) її повністю влаштовує тимчасове виконання обов'язків голови КС; 2) у нинішньому складі КС у АП немає стовідсоткового "свого", кому б вони повністю довірили цю важливу сферу. Відтак потрібна особа буде заведена до КС згодом; 3) така особа у нинішньому КС є, але для її обрання не вистачає голосів. Відтак вибори відтерміновуються доти, доки наявні вакансії не будуть заповнені лояльними особами", – йдеться в статті.
Трепак зазначає, що у ЗМІ називалися три кандидатури на посаду голови з діючих суддів: Мойсик, Кривенко і Шевчук. За його словами, Потенційні кандидати на головування відвідали АП, але рішення цього питання так і не зрушило з місця.
"Знаючи механізм прийняття кадрових рішень на Банковій, можна припустити, що вона ще остаточно не визначилась з новим очільником КС, але швидше за все це буде кандидатура з боку, яку мають "завести" до КС за новим законом", – зазначає автор.
У політичних колах, як вказує Трепак, називають кілька можливих претендентів. Зокрема – ректора Національної школи суддів Миколу Оніщука.
Останнім часом почали говорити також про захід в КС заступника глави АП Олексія Філатова, через якого відбувався безпосередній контакт з Конституційним судом, і який керував підготовкою нового закону про КСУ.
"Філатов в АП є відповідає за впровадження судової реформи, з чим наразі виникли серйозні проблеми - новий ВС не сформовано, процесуальні кодекси не прийняті, апеляційні та місцеві суди перебувають у невизначеному стані і потерпають від істотного недокомплекту суддів. Але він має незаперечну перевагу - тривалий час входить до найближчого оточення президента і має його довіру", – вказує автор.
На думку Трепака, за нинішнього складу КС (тим більше, зважаючи на заповнення двох вакансій за президентською квотою) кандидатура Філатова на голову КС стане прохідною.
Детальніше про значення прийняття нового закону про Конституційний суд України читайте у статті Віктора Трепака "Конституційний суд: повернення статус-кво" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".