Останні десять місяців на Банковій не приховують своє розчарування політикою ізраїльського уряду щодо України. Зокрема, президент Володимир Зеленський очікував від Ізраїлю більшої підтримки державі, яку очолює єврей, пише Володимир Кравченко у своїй статті для ZN.UA «Чому Ізраїль не дає ППО Україні: шість причин».
Тель-Авів, звичайно, засудив агресію РФ, проголосувавши за відповідну резолюцію Генасамблеї ООН, і підтримав територіальну цілісність нашої країни. Але натомість Ізраїль так і не ввів санкції проти РФ.
«Цинічно ізраїльська влада поставилася після 24 лютого і до українських біженців», – наголошує автор.
Українці, котрі сподівалися знайти в Ізраїлі притулок від війни, зіткнулися там із дискримінацією. Так, у березні уряд Ізраїлю призупинив дію безвізового режиму для наших громадян та запровадив обов'язкову реєстрацію. Лише у липні Вищий суд справедливості скасував це рішення. Але після 24 лютого ізраїльська влада повернула практику співбесіди з українцями, а також почастішали відмови у в'їзді до країни.
«Найголовніше ж розчарування Києва — це обмеженість співпраці Ізраїлю з Україною в оборонній сфері. Для Банкової великим ударом стала відмова Тель-Авіва надати нам систему протиракетної оборони "Залізний купол". Втім, пізніше, трохи розібравшись у специфіці цієї системи, у Києві дещо заспокоїлися: «Залізний купол» ефективний проти ракет, зроблених кустарним способом, а не проти «кинджалів» та «іскандерів», – пише Кравченко.
Крім того, у Києві роздратовані, що після початку повномасштабної російсько-української війни Ізраїль призупинив усі ліцензії на маркетинг товарів військового призначення та подвійного використання. При цьому нових маркетингових та експортних ліцензій ізраїльський уряд після 24 лютого не надавав.
«У цій ситуації добре вже те, що хоча б було завершено деякі контракти щодо експортних ліцензій, отриманих ізраїльськими виробниками до 24 лютого», – пояснює Кравченко.
Так, сьогодні ізраїльська держава постачає нам каски, бронежилети, медикаменти, генератори, займається реабілітацією наших поранених солдатів. Також за інформацією ZN.UA, Ізраїль сплатив в одній із країн-членів НАТО постачання палива в Україну. Крім того, за даними ізраїльської газети «Гаарець», Міноборони Ізраїлю дозволило членам НАТО постачати Україні озброєння, яке містить ізраїльські компоненти, такі як електрооптичні системи та системи управління вогнем.
«Але в Україні, де борються за виживання країни та нації, хотіли б більшого. Зокрема, отримати засоби протиповітряної та протиракетної оборони, у тому числі системи раннього оповіщення та боротьби з дронами. А ось це Ізраїль надавати не має наміру», – підсумував Кравченко.
Додало українцям прикрості й те, що ізраїльська делегація утрималася при голосуванні Генасамблеєю ООН резолюції, яка передбачає відшкодування Україні збитків, завданих російським вторгненням. Як із гіркотою зауважив один із співрозмовників ZN.UA, «слова «солідарність» та «справедливість» — це не про ізраїльтян. Вони думають про свої інтереси».
Ще восени посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук заявляв, що будь-який обсяг захисного озброєння, яке Тель-Авів готовий постачати нашій державі, має значення для ЗСУ. Адже це допоможе покращити безпеку об'єктів критичної інфраструктури напередодні зими.
При цьому Ізраїль обіцяв поставити Україні високоточні балістичні ракети, якщо Іран продасть Росії свої балістичні ракети.