"МЗС України категорично відхиляє аргументацію російської сторони щодо автоматичного набуття громадянами України Олегом Сенцовим та Олександром Кольченком громадянства Російської Федерації в порядку, визначеному так званим "Договором про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб'єктів від 21 березня 2014 року", оскільки цей документ суперечить імперативним нормам загального міжнародного права та відповідно до статті 53 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 1969 року є нікчемним", - сказано в коментарі МЗС України, поширеному прес-службою відомства в п'ятницю.
У відомстві підкреслили, що Сенцов і Кольченко під час судових засідань зробили офіційні заяви, що вони ніколи не зверталися і не збираються звертатися до російським органам з метою оформлення російського громадянства, оскільки є громадянами України, але РФ не визнає їх українського громадянства.
"Дії російської сторони щодо поширення громадянства Російської Федерації на громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного гуманітарного права та зобов'язань Російської Федерації як держави-окупанта, які випливають зі статті 45 Гаазької Конвенції 1907 року та статті 47 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року", - підкреслили в міністерстві.
"У цьому зв'язку Міністерство черговий раз звертає увагу російської сторони на Резолюцію ГА ООН A/RES/68/262 "Територіальна цілісність України" від 27 березня 2014 року, Бакинську Декларацію та Резолюції Парламентської Асамблеї ОБСЄ (28 червня – 2 липня 2014 р.) та наголошує, що громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополь і які добровільно не подавали клопотання про набуття іноземного громадянства, є виключно громадянами України і не можуть визнаватися ні громадянами Російської Федерації, ні особами з множинним громадянством", - підсумували в українському зовнішньополітичному відомства.
Напередодні Росія відмовила у передачі Сенцова і Кольченка.
Українського режисера Сенцова і активіста Кольченко затримали співробітники ФСБ в Криму навесні 2014 року. Їх етапували в Росію, де судили за сфабрикованим звинуваченням в організації терактів і підпалів офісів партій на півострові. Обидва провину не визнали.
Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 25 серпня 2015 року виніс обвинувальний вирок відносно Сенцова. За сукупністю злочинів режисер засуджений до 20 років колонії суворого режиму.
Як відомо, протягом останнього півроку вже вдалося визволити з Росії українську льотчика Надію Савченко, а також політв'язнів Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка.