Може повторити долю Угорщини: президентка Словаччини занепокоєна впливом російської пропаганди

Поділитися
Може повторити долю Угорщини: президентка Словаччини занепокоєна впливом російської пропаганди © Офіс президента України
Словаччина ризикує піддатися російської дезінформації і відмовитись від європейського курсу.

Словаччина може слідом за Угорщиною стати проблемною складовою Євросоюзу, попереджає президентка країни Зузана Чапутова. В розмові з POLITICO вона наголосила, що стурбована поширенням дезінформації в її країні та тим, що майбутні парламентські вибори можуть послабити підтримку України Словаччиною. 

«Якщо популістські партії очолить уряд восени цього року, то можливо, наша зовнішня політика стане подібною до зовнішньої політики Віктора Орбана», — вважає Чапутова.

Перед вересневими виборами в країні Smer — популістська партія на чолі з неоднозначним колишнім прем’єр-міністром Робертом Фіцо, яка закликала припинити військову підтримку України — лідирує в опитуваннях. 

Словаччина є твердим союзником України. Але новий уряд може змінити лінію,  і це викликає особливе занепокоєння, оскільки Європою поширюється російський вплив.

І російські наративи знаходять благодатний ґрунт у Словаччині: згідно з нещодавнім опитуванням центру GLOBSEC, лише 40% словаків вважають, що Росія несе головну відповідальність за війну в Україні — порівняно з, наприклад, 85% в Польщі, північній сусідці Словаччини.

«Словаччина переживає дуже важкий період. Я бачу в нашому суспільстві не лише поляризацію, але й фрагментацію», — повідомила Чапутова.

Хоча на даний момент колишня країна Східного блоку виглядає дуже прозахідно налаштованою, під поверхнею, схоже, процвітає дезінформація та дружні до Росії наративи.

Чапутова говорить, що її країна стикається з активною російською кампанією дезінформації — і що, Словаччина, яка є молодою демократією, є вразливою в цьому плані.

Президентка прямо сказала про роль, яку, на її думку, деякі політики відіграють у поширенні дезінформації.

«Деякі політичні лідери, в тому числі депутати, поширюють таку інформацію безпосередньо в парламенті, через ЗМІ», —  наголосила вона. 

Водночас, партія Фіцо відкидає занепокоєння критиків. 

У надісланій електронною поштою від імені партії заяві депутатка Європарламенту Катаріна Рот Неведялова — міжнародний секретар Smer — сказала, що звинувачувати опонентів у поширенні дезінформації  є «дуже брудною політичною практикою».

«Ми рішуче відкидаємо будь-які з цих звинувачень», — заявила вона.

Проте, здається, вплив є доволі відчутним, адже близько 50% словаків вважають, що Сполучені Штати є загрозою безпеці їхньої країни. 

Лише 58% словаків проголосували б за те, щоб залишитися в НАТО, якби референдум був проведений найближчої неділі, а 66% згодні з твердженням, що «США втягують Словаччину у війну з Росією, тому що отримують від цього вигоду».

Опитування відповідає власному дослідженню НАТО, яке виявило, що лише 51% словаків проголосували б за те, щоб залишитися в НАТО, порівняно з 70 відсотками в цілому по альянсу. 

Аналіз НАТО також виявив, що половина населення Словаччини була би проти продовження допомоги Україні.  

На запитання, чому російські наративи резонують із частиною словацького суспільства, Чапутова відповіла, що це суміш «позитивного ставлення до спільного слов’янського коріння», певного погляду на історію, впливу дезінформації та «можливо, помилок у спілкуванні демократичних політичних лідерів». 

І багато словаків після серії криз, таких як пандемія коронавірусу, зростання цін на енергоносії, інфляція та війна по сусідству просто розчаровані.  

На думку деяких політиків, вибори у Словаччині  можуть змінити роль Братислави в ЄС і НАТО. Згідно з опитуваннями POLITICO, партія Smer набирає близько 17%.

Це ставить Smer — члена Пан’європейської партії європейських соціалістів — попереду всіх інших претендентів у розколотому політичному ландшафті Словаччини. 

Лідер Smer Фіцо, який у минулому тричі обіймав посаду прем’єр-міністра, ледве уникнув ув’язнення після того, як парламент Словаччини торік не схвалив подання про позбавлення його недоторканності у розслідуванні щодо звинувачень в організованій злочинності.

Едуард Хегер, який до середини травня обіймав посаду тимчасового прем’єр-міністра Словаччини, назвав Фіцо «лідером використання дезінформації у своїх формулюваннях». Партія Фіцо  це заперечує.

Розмовляючи з POLITICO в Братиславі, Хегер заявив, що боїться того, що популістський уряд відведе країну від західних інституцій. 

«Вони почнуть змінювати зовнішньополітичну орієнтацію — і фактично почнуть витягувати Словаччину з євроструктур і структури НАТО», — сказав він. 

Smer наполягає на тому, що не хоче змінювати зовнішньополітичну орієнтацію Словаччини.

«Наша політична партія повністю підтримує членство Словаччини в ЄС і НАТО», – написала Рот Неведялова від імені партії. 

Відповідаючи на запитання про позицію Smer щодо України, вона визнала, що українці «мають право захищатися», однак сказала, що партія закликає до припинення вогню та мирного процесу. 

«Ми завжди підтримували допомогу Україні — гуманітарну допомогу, переговори, посередництво, підтримку біженців, які зараз також живуть у Словаччині тощо. Але ми не можемо надати Україні жодної військової підтримки просто тому, що в Словаччині не залишилося військової техніки», — сказала вона. 

Однак, експерти не переконані в цьому.

«Якщо партія Smer — з Робертом Фіцо чи без нього — буде в уряді, вони точно спробують змінити нинішній рівень підтримки України», — сказав Мілан Ніч, старший науковий співробітник Німецької ради з міжнародних відносин, який спеціалізується на область. Водночас він додав, що Smer – прагматична партія без чіткої зовнішньої політики.

І навіть якщо Фіцо зараз лідирує в опитуваннях, він не обов’язково опиниться при владі. 

«Переможець може не сформувати уряд. Долю цих виборів вирішуватимуть малі партії», — сказав Ніч. 

Словаччина потрапила в політичну кризу у вересні минулого року, коли правляча правоцентристська коаліція Хегера втратила більшість після виходу лібертаріанської партії SaS. Політична сцена країни фрагментована перед виборами, на яких може перемогти найбільша опозиційна партія SMER колишнього прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо

Раніше Фіцо заявляв, що збирається заблокувати постачання зброї Україні та деякі плани ЄС щодо санкцій проти Росії у разі своєї перемоги на позачергових виборах.

На початку травня Зузана Чапутова задовольнила прохання прем’єр-міністра Едуарда Хегера щодо відставки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі