Більшість кандидатів у президенти України не займалися агітацією і фактично не вели виборчу кампанію. І це викликає сумніви в щирості їхніх намірів щодо участі у виборах, вважають міжнародних спостерігачі.
"Більшість з 39 кандидатів не проводили ніяких агітаційних заходів, що породило сумніви в їх справжні наміри взяти участь у виборах. Деякі кандидати активно організовували агітаційні заходи, проводячи кампанію на території всієї країни", - йдеться в загальних і попередніх висновках Міжнародної місії зі спостереження за виборами президента України, опублікованих у понеділок, 1 квітня, за підсумками першого туру. До Місії входять представники Європейського Парламенту, Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), а також парламентських асамблей ОБСЄ, Ради Європи та НАТО, передає "УНІАН".
Спостерігачі звернули увагу на дефіцит повноцінних передвиборних дебатів між кандидатами, хоча в цілому кампанія проходила вільно і конкурентно.
"Кандидати могли проводити агітацію відкрито і без надмірних обмежень. Виборцям було запропоновано великий вибір серед кандидатів, але не вистачало справжніх політичних дебатів між учасниками виборчих перегонів", - сказано в документі.
На відміну від ряду інших кандидатів шоумен Володимир Зеленський не провів жодної традиційної зустрічі з виборцями, фактично замінивши їх концертними виступами і телешоу.
Особливу увагу міжнародні спостерігачі звернули на достовірні повідомлення про підкуп виборців та використання адмінресурсу, втручання посадових осіб у хід кампанії.
"Використання програм соціальної допомоги, підвищення заробітної плати і виплата премій, а також інші фінансові заохочення в якості засобів виборчої агітації були предметом широко поширених звинувачень, які висувалися проти чинного президента. Місія зі спостереження за виборами БДІПЛ спостерігала і отримувала повідомлення про випадки зловживання державними ресурсами декількома кандидатами на національному та місцевому рівнях ", - йдеться у звіті.
У неділю, 31 березня, відбувся перший тур виборів президента України. Для голосування на 199 територіальних округах в Україні і одному закордонному були відкриті майже 30 тисяч виборчих дільниць. Явка виборців склала 63,48%, у виборах взяли участь понад 18 мільйонів українців. На пост глави держави претендували 39 кандидатів.
Жоден з кандидатів не зміг заручитися підтримкою абсолютної більшості виборців. За підсумками обробки ЦВК 95% протоколів, Зеленський отримав 30,23%, а Порошенко - 15,95% голосів виборців.
До моменту закриття виборчих дільниць поліція отримала майже 2000 заяв про порушення, зареєструвала 31 кримінальне провадження і склала 18 адмінпротоколів.
Другий тур президентських виборів відбудеться 21 квітня.