Міністерство юстиції подало перший позов до Вищого антикорупційного суду щодо стягнення до держбюджету майна тих, хто брав участь або сприяв війні проти України. За даними порталу "Судова влада України" першим відповідачем став відомий російський олігарх, один із найбагатших представників Росії Владімір Євтушенков, повідомляє у своїй колонці Аналітичний центр "Інститут законодавчих ідей".
Владімір Євтушенков – один з найбагатших людей Росії. Згідно з офіційними даними, його статки станом на 2021 рік складали 3,4 мільярди доларів. Один з його основних капіталів – АФК "Система". Компанія у свою чергу є власницею концерну "РТІ Системи", що входить до найбільших оборонних компаній світу. Підприємства концерну виробляють системи управління та зв'язку, радіотехнічне обладнання, як от стаціонарні радіолокаційні станції "Воронеж", які призначені для виявлення та супроводження балістичних і крилатих ракет та інших аеродинамічних об'єктів.
Євтушенков потрапив під санкції Заходу ще в квітні. Тоді він вийшов з ради директорів АФК "Система" та передав частину своїх акцій сину, зменшивши частку своїх акцій до 49,2% .
Згідно з даними нещодавніх журналістських розслідувань Євтушенков має нерухомість у Європі: три вілли на Лазурному узбережжі, записані на компанії, напряму пов`язані з його родиною та два будинки у середмісті Лондона.
Як зазначають юристи «ІЗІ», процедура конфіскації майна відбувається після накладенні на конкретну особу санкцій. Також це стосується активів, якими така особа може прямо чи опосередковано розпоряджатися. Тобто тих активів, які оформлені не на неї, але справжнім власником яких вона є.
Рішення про конфіскацію має винести ВАКС за позовом Мін’юсту. При цьому конфіскувати активи можна виключно в період дії воєнного стану та виключно щодо осіб, до яких РНБО вже застосувало блокування активів.
За даними аналітичного центру, позов разом з додатками складає понад 500 сторінок, а у ВАКС є лише 10 днів на розгляд такого позову.
Водночас після прийняття рішення ВАКС Євтушенков матиме п’ять днів для його оскарження в Апеляційній палаті Антикорупційного суду. З усіма процедурними моментами перше рішення суду щодо конфіскації активів російського олігарха може бути уже в вересні.
«Конфіскація це істотне втручання в право власності, особливо, якщо йдеться про майно приватних осіб. Увесь цивілізований світ стоїть на варті захисту права власності. Тому те, ЯК ми це зробимо, стане прикладом кращих чи гірших підходів, а також – і підтвердженням чи спростуванням життєздатності такого виду санкцій, як конфіскація активів осіб, які сприяють військовій агресії. Це сприятиме визнанню такого інструменту як ефективного механізму запобігання майбутнім війнам і відшкодування збитків потерпілим країнам», - зазначають у "Інституті законодавчих ідей".