За інформацією ZN.UA, міністр енергетики України Герман Галущенко хоче сісти ще в одне крісло – представника України в Раді керуючих (РК) МАГАТЕ. І навіть підготував проєкт відповідного указу президента України – «Про забезпечення членства України у Раді керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії».
Нагадаємо, що у вересні поточного року Україна стала одним з 35 членів цього, другого за значенням, виконавчого, керуючого органу МАГАТЕ. Зазвичай, Україна була представлена в МАГАТЕ в столиці Австрії, де розташована штаб-квартира агентства, постійним представництвом нашої країни при міжнародних організаціях у Відні.
Проте в проєкті указу президента, підготовленого відомством Галущенка, за даними джерел ZN.UA, у складі делегації для роботи в Раді керуючих МАГАТЕ немає навіть глави українського представництва у Відні.
Як свідчать наші дипломатичні джерела, МЗС, через яке обов’язково проходять подібні документи, поки що не погодило підготовлений Міненергетики проєкт президентського указу. В листі на ім’я Галущенка, зі змістом якого ознайомлене ZN.UA, глава дипломатичного відомства Дмитро Кулеба просить свого колегу «з урахуванням усталеної практики представлення країн у згаданому директивному органі Агентства» «включити до складу делегації України для участі у засіданнях Ради керуючих МАГАТЕ протягом 2023-2025 рр. постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні невідкладно після його призначення».
Плюс нагадує про необхідність дотримання процедури формування та подання повного пакету документів до відповідного проєкту акта президента України згідно відповідного Порядку підготовки проектів директив, вказівок і технічного завдання для участі у заходах міжнародного характеру та звітів за їх результатами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
За словами одного з дипломатичних джерел ZN.UA, посада представника України в Раді керуючих МАГАТЕ – насправді, суто дипломатична: «Робота представника – це не політичний туризм п’ять разів на рік в чарівне місто Відень. Це копітка щоденна робота з іншими 34 представниками країн-членів РК МАГАТЕ. Щоденна! А що може зробити, на що вплинути міністр, який приїздить у Відень лише кілька разів на рік? Кого і в чому переконати? Формальна присутність на засіданнях – це не робота, а її провал. У міністра енергетики під час війни, коли Росія весь час атакує нашу енергоінфраструктуру, і так багато викликів і завдань. В МАГАТЕ має працювати інша людина, яка зможе щоденно нагадувати про небезпеку для континенту, яку створює Росія на найбільшій атомній електростанції Європи – ЗАЕС. І щоденно працювати над виключенням Росії з РК МАГАТЕ. Ми змогли це зробити в Організації із заборони хімічної зброї та Міжнародній морській організації, але якщо хочемо виключити РФ і з Ради керуючих МАГАТЕ, то нам потрібна постійна робота у Відні. А для цього необхідно терміново призначити висококваліфікованого представника України при міжнародних організаціях у Відні – енергійного, небайдужого і, бажано, з юридичним бекграундом».
Рада керівників МАГАТЕ складається з 35 розпорядних директорів і є виконавчим органом агентства. Вона правомочна ухвалювати рішення, обов'язкові для виконання всіма країнами-членами МАГАТЕ. РК зазвичай збирається п'ять разів на рік: в березні, червні, двічі в вересні (до і після Генеральної конференції) та в грудні.
У 2023-2024 роках до складу Ради керуючих входять: Австралія, Алжир, Аргентина, Бангладеш, Болгарія, Бразилія, Буркіна-Фасо, Велика Британія, Вірменія, Данія, Еквадор, Індія, Індонезія, Іспанія, Канада, Катар, Кенія, Китай, Коста-Ріка, Республіка Корея, Намібія, Нідерланди, Німеччина, Парагвай, Південна Африка, Російська Федерація, Саудівська Аравія, Сінгапур, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Україна, Уругвай, Фінляндія, Франція, Японія.
Нагадаємо, міністр енергетики Галущенко заявив у жовтні, що представництво України у РК МАГАТЕ надасть можливість «прискорити деокупацію Запорізької атомної електростанції, де ситуація стає дедалі гіршою».
Раніше, 26 вересня, Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергії підтримала призначення Рафаеля Маріано Гроссі генеральним директором на наступні чотири роки.