За словами джерела в уряді Німеччини, міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт планує піти у відставку. Про це повідомляє Financial Times. Цей крок стався після низки помилок, які завдали шкоди її авторитету як головнокомандувача збройними силами країни.
Джерело стверджує, що Ламбрехт може оголосити про своє рішення вже наступного тижня. Її відставка спричинить неабияку невизначеність, адже відбувається у той час, коли Німеччина знаходиться на роздоріжжі щодо ухвалення важливого рішення про те, чи порушувати давню політику та постачати Україні бойові танки — крок, на який канцлер Олаф Шольц досі не зважився.
Як пише видання, Ламбрехт вважають слабкою лідеркою для настільки важливого момента в історії.
Після вторгнення Росії в Україну уряд Шольца пообіцяв значне збільшення військових витрат і створив інвестиційний фонд у розмірі 100 мільярдів євро для Бундесверу, збройних сил Німеччини, ознаменувавши новий етап після років недофінансування.
Але нове обладнання та системи озброєнь, які Шольц пообіцяв для військових, так і не втілились у реальність, при цьому саме Ламбрехт часто звинувачували у зволіканні з реалізацією планів.
Невдоволення незадовільним станом Бундесверу досягло максимуму після навчань минулого місяця, коли всі 18 задіяних у них машин піхоти Puma довелося вивести з експлуатації. Puma — одна з найсучасніших і найдосконаліших одиниць армійського спорядження.
Першою про намір Ламбрехт піти у відставку повідомила щоденна газета Bild Zeitung, зазначивши, що міністерка ухвалила це рішення самостійно.
Серед можливих наступників Ламбрехт називають Єву Хьогль, парламентського уповноваженого у справах збройних сил, і Зімтє Мьоллєр, парламентського державного секретаря при федеральному міністрі оборони.
Серед інших можливих наступників також звучить прізвище Ларса Клінгбайла, лідера партії Ламбрехта, Соціал-демократи (СДПН), який походить з родини військового. Однак шанси Клінгбайла вважаються невеликими, оскільки Шольц прагне мати у своєму кабінеті рівну кількість чоловіків і жінок міністрів, а залучення лідера СДПН порушить гендерний баланс.
Ламбрехт довгий час була одною з найменш популярних міністрів у кабінеті Шольца. Однак заклики до її відставки посилилися після провального новорічного звернення в Instagram, у якому вона звернулась до глядачів під звуки вибухів феєрверків і петард у центрі Берліна.
У відео вона згадала про війну, яка вирує в Україні, а потім додала, що конфлікт для неї асоціюється з «багатьма особливими враженнями, багатьма зустрічами з цікавими, великими людьми». Навіть близькі союзники в СДПН розкритикували це звернення.
«Після того фіаско вона вже була ходячим мерцем», — розповіло джерело.
Після скандалу опозиційні християнські демократи закликали Шольца негайно звільнити Ламбрехт, однак він цього не зробив.
Лише кілька днів тому його речник заявив, що канцлер має добрі та довірливі стосунки з усіма своїми колегами по кабінету, і «це стосується також Ламбрехт». У грудневому інтерв’ю Шольц називав її «першокласним міністром оборони». Фейл в Instagram став останньою з серії помилок, які зруйнували репутацію Ламбрехт.
У грудні 2021 року вона зізналася в інтерв'ю, що не знає назв армійських звань, а через п'ять місяців іншій газеті сказала, що досі їх не вивчила.
Невдовзі після початку війни в Україні вона стала об’єктом для глузування після того, як у відповідь на питання про те, чи надасть Німеччина військову допомогу Києву, вона заявила, що надішле Києву п’ять тисяч касок.
Шквал критики обрушився на міністерку і після того, як вона полетіла у відпустку зі своїм сином урядовим гвинтокрилом. Попри те, що вона самостійно оплатила переліт, реакція суспільства виявилась дуже згубною як для іміджу самої Ламбрехт, так і для очолюваного нею міністерства.
Багато експертів говорили, що Ламбрехт насправді ніколи не хотіла бути міністром оборони — вона воліла б бути призначеною міністром внутрішніх справ. У нещодавньому опитуванні, проведеному організацією Civey для новинного порталу t-online, 77% з тих, хто проголосував, виступили за її звільнення, і лише 13% сказали, що вона має залишитися на посаді.