Затриманий росіянами 17 березня 2014 року українець Микола Карпюк, заступник лідера "Правого сектора" з ідеологічної роботи, який перебуває у російському СІЗО, стверджує, що їхав до Москви на санкціоновану керівництвом "Правого сектора" зустріч із людьми, буцімто наближеними до Володимира Путіна, які готові були обговорювати можливість непроведення псевдореферендуму в Криму.
У розпорядження DT.UA потрапив лист в'язня, який він через свого адвоката скерував до Європейського суду з прав людини.
"Моя поїздка була обговорена керівництвом "Правого сектора" України, де і було прийнято рішення про делегування мене на цю зустріч", - стверджує Карпюк.
Проте лідер організації Дмитро Ярош це заперечує: "Це було всупереч і моєму рішенню, і рішенню тих людей, які були присутні на зустрічі за день до його від'їзду. Це добре спрацьована ФСБшна операція. Тоді стояло питання кримського референдуму, і відповідно поступили певні пропозиції через людину, наближену до Миколи, про те, що він може приїхати, поговорити. І, можливо, навіть той референдум там якимось чином було б скасовано".
Карпюк у листі описує подальші події після свого затримання:
"Після затримання на КПП на російському кордоні, нас трьох відправили до Брянського управління ФСБ, де утримували в тимчасовому ізоляторі. З нами співробітники ФСБ провели кілька бесід, на яких ми висловилися про мету нашої поїздки. На одній з таких бесід був присутній якийсь представник АП Росії. 20 березня 2014 вранці до мене в камеру зайшли співробітники спецслужб, одягли мені на руки і ноги ланцюги, завантажили в мікроавтобус і відвезли, нічого не пояснюючи. У ніч з 20 на 21 березня ми прибули в управління СК Росії в м. Єсентуки. Співробітник СК Курбанов М.А. заявив мені, що я затриманий за підозрою у скоєнні злочинів на території РФ в період з 1994 р по 2001 р. Мене звинуватили в участі у бойових діях в Чеченській Республіці в це період".
Як випливає зі слів Карпюка, організатором зустрічі із загадковими емісарами Путіна був голова Київської обласної організації "Правого сектора" В'ячеслав Фурса. Проте Фурсу разом із водієм було незабаром звільнено, і за 15 днів вони повернулися до України. Пізніше Фурсу затримали в Україні за хуліганство (як організатора "Батальйонного братства", учасники якого 3 лютого 2015-го палили шини під Адміністрацією президента), але згодом випустили з СІЗО. Спроби зв'язатися з ним виявилися марними - на зв'язок він не виходить.
12 жовтня у Верховному суді республіки Чечня в Грозному розпочнеться розгляд по суті справи стосовно двох українських громадян - Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. Їх обох звинувачують в участі в першій чеченській війні в 1994-1995 роках, зокрема, в убивстві російських військових. За сукупністю статей обом загрожує від 15 років до довічного ув'язнення. Третьому "співучаснику" цього "бандформування", теж громадянину України, Олександру Малофєєву вже винесли вирок. Шатойський районний суд Чечні 29 вересня засудив його до 24 з половиною років ув'язнення.
Детальніше про "чеченську" справу, яку "шиють" українцям слідчі органи РФ, а також про застосовувані до них тортури читайте у статті Анастасії Станко "Велика українсько-чеченська справа" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".