Ініціаторами подання позову виступила група адвокатів, правозахисників і журналістів. За їх твердженням, із грудня 2006 року у країні в результаті відкритого протистояння влади і представників злочинних угруповань було вбито більше 40 тисяч людей, ще понад 10 тисяч зникли безвісти. За словами одного з авторів позову Сандоваля Бальєстероса, підписи під ним поставили вже більше 20 тисяч осіб, що робить його рекордним в історії МКС.
Автори позову звинувачують владу країни і представників поліції у приховуванні таких злочинів, як тортури, вбивства і погроми. «Хвиля звірячого насильства, що захлеснула нашу країну, була фактично узаконена і стала нормальним фоном повсякденного життя», - цитує слова Бальєстероса британська The Times.
Як передає EFE, влада вже відповіла на пред'явлені їм претензії. Уряд Мексики опублікував офіційну заяву, в якій, зокрема, йдеться, що «політика державної безпеки не може бути міжнародним злочином». У ній також наголошується, що, якби не зусилля влади щодо захисту населення, жителі багатьох районів країни залишилися б «на милість злочинців».
Влада Мексики стверджує, що всі вжиті заходи по боротьбі зі злочинністю відповідають вимогам закону, а автори позову до МКС виставляють ситуацію в Мексиці у неправильному світлі. Окрім того, як підкреслюється в заяві, першочерговою у країні є національна судова влада, і рішення МКС лише доповнюють її рішення.
Активісти мають намір подати позов до МКС 25 листопада. Окрім мексиканської влади, відповідачами за позовом, якщо він буде прийнятий до розгляду, можуть виступити лідери мексиканських наркокартелів.
З грудня 2006 року у Мексиці йде війна з наркокартелями. У постійних сутичках представників наркокартелів один з одним і з поліцією у країні щороку гинуть тисячі людей, у тому числі мирні жителі. За офіційно статистикою, кількість жертв серед мирного населення з 2006 року становить 37 тисяч осіб, однак автори позову до МКС стверджують, що насправді число загиблих перевищує 50 тисяч людей.