У цілому про Володимира Зеленського дуже хорошої або хорошої думки - 19% (1,9 і 17,2% відповідно). А швидше поганої або дуже поганої - 78,9% (49,6 і 29,3% відповідно). Цікаво, що ці показники збігаються з оцінкою ставлення до ще одного українського президента - Віктора Януковича, який отримав від співвітчизників 19% лайків і 80% дизлайків.
Такі дані наводяться в спільному дослідженні Українського інституту майбутнього і "Дзеркала тижня. Україна", проведеному за допомогою компанії "Нью Імідж Маркетинг Груп".
До Зеленського краще не ставляться навіть ті 25% людей, які в ОРДЛО дивляться українське телебачення. Загальний показник тих, хто "дуже хорошої думки" про Зеленського, - 1,9% (серед тих, хто дивиться українське ТБ, - 3,3%; серед тих, хто не дивиться, - 1,3%). "Швидше хорошої думки" - 17,2% (18,6 і 16,8% відповідно). "Швидше поганої думки" - 49,6% (54,3 і 47,8% відповідно). "Дуже поганої думки" про Зеленського - 29,3% опитаних (23,2 і 31,8% відповідно).
За останні місяці, які Володимир Зеленський пріоритетно присвятив анонсуванню саміту в нормандському форматі та ідеям мирного врегулювання конфлікту на Сході, ставлення до нього у жителів Л/ДНР "сильно покращилося - він робить більше, ніж обіцяв" лише у 2,7%; "трохи покращилося" - у 7,9%; "не змінилося" - у 44,8%; "погіршилося - його дії викликають побоювання" - у 22,9%; "значно погіршилося - він розчарував" - у 20,5%. Іншими словами, спостерігаючи за діями Зеленського в останні місяці - 11% відчули оптимізм, а 43% - відійшли в песимізм.
У великій Україні багато людей усе ще сповнені очікувань і сподівань від нового очільника держави, який одноособово сформував парламентську більшість і виконавчу владу. У ДНР і ЛНР цей настрій поділяють набагато менше людей.
Тільки 1,4% опитаних вважають "дуже ймовірним" те, що Зеленському вдасться поліпшити соціально-економічні умови; 13,3% "припускають таку ймовірність". При цьому 85% вважають "малоймовірним" і "дуже малоймовірним" підвищення соціально-економічного рівня президентом. Що ж, у Зеленського буде можливість переконати жителів окупованих територій зусиллями нинішнього складу уряду або того, іншого, який уже пишеться.
Чи здатен президент України принести мир у регіон? Населенню ЛНР і ДНР не здаються переконливими й миротворчі ініціативи хазяїна Банкової. І тут цю недовіру він з урядом розділити не зможе. Оскільки, як і Петро Порошенко, усі надії в переговорах щодо врегулювання ситуації в Донбасі Зеленський покладає на свою чарівливість, комунікабельність і геній. 1,7% респондентів вважають "дуже ймовірним" той факт, що Володимир Олександрович принесе мир у регіон. 12,5% думають, що це "ймовірно". На сьогодні не пов'язують із Зеленським сподівань на мир у регіоні 59%. А 26,5% категорично відмовляють українському президентові в цій потенції.
Приблизно так само розподілилися думки тих, хто оцінює, здатність очільника держави провести переговори з Росією. 2,4 і 12,4% вважають, що Володимир Зеленський "дуже ймовірно" і "швидше ймовірно" "успішно проведе переговори з Росією". 61,3% у цьому сильно сумніваються. А 23,8% вважають успіх у переговорах з Путіним "дуже малоймовірним".
23% опитаних вважають "дуже ймовірним", що "обіцянки Володимира Зеленського в питаннях миру та переговорів з РФ розходяться з реальними діями". Ще 48,6% вважають каверзу "швидше ймовірною". У щирість президента майже повірили 17,9%, а абсолютно повірили 10%. У принципі, сукупні 27,9% - це непоганий результат, але поки що явно недостатній, щоб стати Данко ОРДЛО.
Дослідження проводилося з 7 по 31 жовтня 2019 р. Методом face-to-face опитано 1606 респондентів: 800 - у непідконтрольної частині Луганської і 806 - в непідконтрольної частини Донецької областей. Для розрахунку порівняльної вибірки були використані офіційні статистичні дані 2014 р., які були скориговані з урахуванням існуючих демографічних даних ВПЛ, які залишили непідконтрольні території. Похибка результатів не перевищує 3,2%.
Детальніше про дані опитування жителів ОРДЛО читайте в статті Інни Ведернікової, Володимира Кравченка, Юлії Мостової і Тетяни Силіної "Тест на сумісність" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".