Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко підтвердив, що обговорював із Рудольфом Джуліані, другом і юристом президента США Дональда Трампа, можливість розслідування щодо ексвіце-президента Джо Байдена його сина Хантера. За словами Луценка, він запевнив Джуліані в готовності Генпрокуратури до сприяння американському слідству в рамках міжнародної правової допомоги. Але при цьому вказав на неможливість розслідування дій Байденів українськими правоохоронними органами.
"Я сказав панові Джуліані: Добре, якщо ви почнете ваше розслідування в Сполучених Штатах, ми можемо офіційно допомогти вам. Згідно з міжнародним законодавством, ми надамо вам міжнародну правову допомогу. Через запити або через об'єднану слідчу групу", - розповів Луценко в інтерв'ю BBC, опублікованому в неділю, 29 серпня.
Генпрокурор підкреслив, що в українських правоохоронних органів не було підстав для розслідування діяльності Хантера Байдена і його батька.
"Це не моя юрисдикція. Я не можу робити нічого, що не пов'язане з українським законом", - підкреслив Луценко.
"Я не знаю, які можуть бути причини для розслідування відносно Джо Байдена або Хантера Байдена згідно з українським законодавством", - пояснив він.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадридр для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".