Голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що пропорційна система виборів позбавляє парламент лідерської функції. Корінь проблеми В.Литвин бачить у відсутності в Україні достатньої кількості справжніх, «створених природнім шляхом» політичних партій.
«Думаю, якби нинішній Верховній Раді довелось би брати на себе відповідальність у той мірі, в якій взяв на себе парламент під час президентських виборів у 2004 році, вона не змогла би виявити лідерську функцію», - зазначив В.Литвин, відповідаючи на запитання учасників Сімнадцятого засідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною та ЄС, яке відбувається у Києві в четвер, 24 листопада.
Причиною цього, вважає він, є те, що діюча Верховна Рада сформована за закритими партійними списками на відміну від парламенту 2002-2006 років, склад якого обирався за змішаною системою.
Корінь проблеми В.Литвин бачить у відсутності в Україні достатньої кількості справжніх, «створених природнім шляхом» політичних партій.
За прогнозами В.Литвина, у виборах народних депутатів в 2012 році братимуть участь мінімум 50 політичних структур. При цьому він зазначив, що виступає «проти штучної ліквідації політичних партій, але й проти штучного створення».
Він висловив сподівання, що ситуація зміниться після того, як відбудеться цивілізоване структурування суспільства, і вибори до парламенту в 2017 році вже відбуватимуться або за чисто мажоритарною системою, або за відкритими партійними списками.
«Змішана система виборів, яка закріплена у нещодавно прийнятому законі про вибори народних депутатів і за якою одна половина депутатського корпусу обирається за партійними, а інша - в мажоритарних округах, є лише напівкроком», - сказав В.Литвин.