Литва прийняла рішення відкликати свого посла в Австрії для консультацій.
Це сталося після того як Відень звільнив затриманого в Австрії колишнього офіцера КДБ Михайла Головатова, який підозрюється в участі в події 13 січня 1991 року.
"Посла найближчим часом буде відкликано для консультацій", - сказала журналістам у понеділок, 18 липня, заступник міністра закордонних справ Айстім Скайсгіріте-Ляушкене після зустрічі з президентом Далею Грібаускайте.
Глава литовської держави назвала рішення Австрії відпустити М.Головатова "політично невиправданою дією, яка компрометує співробітництво країн Євросоюзу (ЄС) в області правоохорони". Генпрокуратура Литви раніше назвала дії австрійської сторони грубим порушенням права Євросоюзу (ЄС).
Як пишуть австрійські ЗМІ, М.Головатов був поінформований австрійською стороною в аеропорту про те, що знаходиться в розшуку. Незабаром після цього він полетів до Москви.
Підозрюваний в участі у події 13 січня 1991 року у Вільнюсі М.Головатов, 1949 р.н., був затриманий 14 липня в Австрії за виданим Генпрокуратурою Литви європейським ордером на його арешт. Проте 16 липня стало відомо, що він повернувся до Москви у зв'язку з відсутністю претензій до нього в австрійської поліції.
На сайті Асоціації ветеранів "Альфи" сказано, що 1991-1992 роках М.Головатов був командувачем всім цим підрозділом, до служби в якому приступив у 1974 році. М.Головатов був розвідником, снайпером, а потім став командиром. Він служив в Афганістані і працював у КДБ. Після завершення військової служби зайнявся бізнесом. У 1997-2002 роках М.Головатов був заступником начальника Комітету радників при Федеральній службі безпеки РФ, говориться у довідці на сайті.
13 січня 1991 року радянська влада направила військову силу до столиці Литви, проголосила 11 березня 1990 незалежність від СРСР. При зіткненнях з учасниками акції протесту біля Вільнюської телевежі та Литовського радіо і ТБ загинули 14 осіб, у тому числі і боєць "Альфи", більше тисячі постраждали.
23 серпня 1999 року Вільнюський окружний суд засудив шестеро людей. Один з них - Станіслав Міцкевич - уникнув покарання, бо сховався від литовського правосуддя у Росії і Білорусії. У справі про січневі події у Вільнюсі проходить 23 підозрюваних, з них 21 громадянин Росії і двоє білорусів. Литва веде міжнародний розшук підозрюваних в ЄС, на їх затримання видано європейські ордери.