Leopard можуть стати причиною розбрату між Польщею та Німеччиною — WELT

Поділитися
Leopard можуть стати причиною розбрату між Польщею та Німеччиною — WELT © depositphotos / Ale_Mi
Передача «Леопардів» Україні має відбуватись зі згоди Німеччини, але чи чекатиме її Польща?

Під час візиту в Україну президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна передасть Києву роту танків Leopard. Така рота зазвичай оснащена 14 основними бойовими танками.

Президент висловив надію , що незабаром інші країни приєднаються до цієї ініціативи. Водночас глава держави зазначив, що умовою передачі основних бойових танків «Леопард» є «цілий ряд формальних вимог і дозволів». Зокрема, для їх передачі потрібен дозвіл з Берліна. Проігнорувати його було б безпрецедентною образою, пише німецьке видання WELT.

Тож чи чекатиме Польща зеленого світла від Німеччини на передачу Leopard, чи поставить їх самостійно? 

Для експорту зброї зазвичай існує так зване застереження про кінцеве використання. Це означає, що якщо зброя продається третім країнам, Федеративна Республіка Німеччина повинна це схвалити. Федеральний канцлер Олаф Шольц поки що категорично відмовляється надавати таку згоду, коли мова заходить про експорт танків Leopard в Україну.

Варшава може просто обійти Берлін

Велика Британія також нещодавно пообіцяла поставку бойових танків – і порушила попереднє табу на поставки зброї в Україну. Але їх плани стосуються основних бойових танків Challenger 2 британського виробництва, тож Лондон має право приймати рішення одноосібно.

Але зараз Варшава, здається, просто хоче ігнорувати Німеччину. Довгий час федеральний уряд заявляв, що основні бойові танки будуть поставлятися лише за погодженням із союзниками. Якщо буде сформована коаліція, цей аргумент більше не буде актуальним. У багатьох європейських арміях є кілька тисяч танків Leopard, які можуть бути поставлені в Україну.

Як країна-виробник Німеччина відіграє ключову роль. Міністр оборони США Ллойд Остін запросив членів так званої Контактної групи по Україні на зустріч 20 січня на авіабазі Рамштайн у землі Рейнланд-Пфальц. Йтиметься про подальшу допомогу зброєю Україні. До контактної групи, крім США, також входять Німеччина та Велика Британія.

Джерело у Варшаві, яке побажало залишитися анонімним, підтвердило WELT, що ця заява керівництва держави мала на меті натиснути на формат Рамштайн, щоб він нарешті почав діяти. 

«Польща готова брати участь у коаліції європейських країн, які хочуть передати Україні танки Leopard. Хоча йдеться лише про кілька танків, наразі це буде скоріше символічний внесок. Йдеться про участь у європейській коаліції та спонукання уряду Німеччини нарешті прийняти рішення передати Україні німецькі танки», — повідомило джерело.

Незабаром після заяви Польщі в Німеччині пролунали перші голоси, які вимагали схвалення Німеччиною експорту поляками «Леопардів»

«Україні потрібні танки західного зразка для захисту та звільнення окупованих Росією територій. Бажання наших польських друзів сформувати європейську коаліцію для постачання європейських основних бойових танків є важливим сигналом солідарності», — заявив у середу в Берліні депутат Бундестагу від Зелених Робін Вагенер, голова німецько-української парламентської групи. 

Берлін повинен наслідувати цей приклад, додав Вагенер і закликав уряд взяти активну участь у європейській коаліції та відкрити офіційний шлях для постачань «Леопардів» партнерами.

Три варіанти для Олафа Шольца

Рішення підтримала і польська опозиція. 

«Польща хоче міжнародного формату для передачі бойових танків, і, говорячи про це, слід залучати до участі також інших», — сказав Томаш Сімоняк, заступник лідера найбільшої опозиційної партії «Громадянська платформа» і колишній міністр оборони. 

На його думку, німецька експортна ліцензія для передачу Україні танків не потрібна, адже вони належать Польщі, тож рішення мають прийматися у Варшаві. 

«Але міжнародний формат буде», – додав Сімоняк.

Досі незрозуміло, як може виглядати міжнародна бойова танкова коаліція – і в якій формі Німеччина може бути її частиною. Загалом Шольц може обирати між трьома варіантами: по-перше, він може наполягати на своїй незгоді. По-друге, канцлер може дати зелене світло іншим країнам на постачання Leopards. Або, по-третє, Німеччина також могла б взяти участь у коаліції, постачаючи Україні танки.

Втім, пише видання, є враження, що занепокоєння Берліна вже не враховується на міжнародному рівні.

Польська армія має 249 екземплярів Leopard у версіях A4, A5 та PL. Останній є модернізованою версією, спеціально адаптованою до потреб Польщі. Як швидко та скільки саме танків Leopard Польща зможе передати зі своїх запасів, залежить від того, наскільки швидко польська армія отримає нові танки зі США та Південної Кореї. Зараз Польща посилено озброюється.

У США вона замовила сотні танків Abrams. Польські військові вже проходять навчання на техніці в Польщі. Загалом Варшава має отримати 1000 південнокорейських основних бойових танків K2, перші машини вже надійшли до країни.

Наразі у Польщі триває виборча кампанія, восени обиратимуть новий парламент. Однак, судячи з опитувань, розбрат у німецько-польських відносинах, якщо Варшава проігнорує німецьку заборону на передачу танків Leopard, не завдасть шкоди правлячій Націонал-консервативній партії «Право і справедливість» (PiS).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі