Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба прокоментував заяви російської сторони про те, що нібито в обмін на повернення РФ до виконання "зернової угоди" наша країна пообіцяна не нападати на Чорноморський флот. Міністр нагадав, що Україна ніколи не використовувала "зелені коридори" у військових цілях і не збирається робити це в майбутньому.
"Ця гарантія – це просто спосіб Росії підтримувати видимість. Росія повернулася до зеленої ініціативи не тому, що хтось дав їй якісь запевнення, а тому, що було багато закулісної дипломатії з боку генерального секретаря ООН і президента Туреччини, - розповів Кулеба під час інтерв'ю Cadena SER. - І вони говорили тією мовою, яку розуміє Путін, тобто мовою сили. Це не була мова поступок. Це була мова сили. Якщо говорити з ним таким чином і підкріплювати свої слова діями, то завжди можна перемогти".
Кулеба нагадав, що до 24 лютого багато хто у світі робив помилки у спілкування з Владіміром Путіним - його намагалися задобрити, піти йому на поступки. Проте ситуація з "зерновою угодою" показала, що такі механізми не працюють, позаяк Кремль розуміє лише мову сили.
"Якщо ви почнете йти на поступки, це вас ще більше кусатиме. У цій конкретній ситуації між ООН, Туреччиною та Україною була скоординована позиція, і Росія повернулася до української ініціативи. Але, як аргумент зберегти обличчя, використовують гарантії, - пояснив глава українського МЗС. - Але, як я вже сказав, Україна ніколи не використовувала цей "зелений коридор" у військових цілях. Ми завжди були надійним постачальником продовольства на світовий ринок, тому що, на відміну від Росії, дбаємо про людей".
Нагадаємо, 31 жовтня російський президент Владімір Путін заявив, що РФ призупиняє участь в реалізації "зернової угоди". Проте, як виявилося, ненадовго. Вже 2 листопада Туреччина та РФ заявили про відновлення роботи цього "коридору".
Рішення Путіна про призупинення участі нібито було аргументоване атакою безпілотника на Севастопольську бухту, під час якої постраждали залишки Чорноморського флоту колись "другої армії світу". Та насправді Москва давно готувала підґрунтя для виходу з цієї угоди, про що ще в середині жовтня попереджав президент Володимир Зеленський. Черговим шантажем РФ, ймовірно, хотіла домогтися повернення до перемовин, та у неї знову нічого не вийшло.