Представник України у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу, другий президент країни Леонід Кучма більше не братиме участь у переговорах в Мінську.
Відповідну інформацію оприлюднив Офіс чинного президента Володимира Зеленського за підсумками зустрічі двох гарантів у вівторок, 28 липня.
«Робота Леоніда Кучми в Мінському процесі була надзвичайно важливою та водночас складною, голова держави зазначив, що з шаною та повагою ставиться до його рішення про припинення участі в діяльності ТКГ», - йдеться у повідомленні.
Зеленський подякував Кучмі за роботу на чолі української делегації в Мінську.
«Дякую за всі зусилля, яких ви доклали для розблокування Мінського процесу задля досягнення миру. Ваш досвід був надважливим і надзвичайно потрібним. Завжди готовий почути вашу пораду в майбутньому», - зазначив він.
Своєю чергою Леонід Кучма відзначив відновлення та значне просування роботи групи упродовж останнього року – «було здійснено низку важливих кроків, досягнуто важливих домовленостей». Втім, не уточнив, у чому саме бачить прогрес і в який бік «активізувалися» переговори: мирного врегулювання чи капітуляції.
Він також заявив про готовність надалі консультувати Зеленського щодо припинення бойових дій в Донбасі.
Нагадаємо, 3 червня 2019 року, після перемоги Зеленського на президентських виборах, Кучма вдруге очолив делегацію України в Мінську. На пресконференції у Маріїнському парку 20 травня 2020 року Зеленський повідомив, що Кучма просив його передати повноваження голови української делегації у ТКГ віцепрем’єр-міністру з питань реінтеграції ТОТ Олексію Резнікову.
За кілька днів до цього суд зобов'язав СБУ відкрити кримінальну справу через можливе вчинення державної зради представниками української делегації під час переговорів у Мінську. Ішлося про Андрія Єрмака та Леоніда Кучму.
На засіданні групи 11 березня, в якому брав участь Єрмак і заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак, сторони підписали протокол про створення так званої консультативної ради з бойовиками та Росією у статусі стороннього спостерігача.
Цей протокол так і не було ратифіковано, і згодом українська сторона від цієї ідеї відмовилася, увівши до складу ТКГ переселенців з Донеччини та Луганщини. Що викликало бурхливу реакцію Кремля та звинувачення у нібито «небажанні закінчити війну». Можна вважати, що в останню мить Київ успішно вислизнув із завбачливо розставленої Москвою пастки, втім, навряд чи вона була й буде останньою.