Конституційний суд України визнав законопроект "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" відповідним Основному закону країни (вимогам статей 157 і 158 Основного закону).
Відповідне рішення суд прийняв після розгляду звернення Верховної Ради про надання висновку щодо президентського проекту змін до Конституції в частині судової реформи (правосуддя).
Як повідомлялося, 12 січня КС почав розгляд звернення Ради щодо президентського проекту змін до Конституції в частині судової реформи. Перед цим, 22 грудня, Верховна Рада підтримала постанову про направлення до Конституційного суду України законопроекту президента про внесення змін в Основний закон в частині правосуддя (№3524/П). За відповідне рішення у вівторок проголосував 291 народний депутат.
Після отримання висновку КС парламент попередньо схвалює законопроект (перше читання) мінімум 226 голосами. Остаточно закон про внесення змін до Конституції України приймається на наступній сесії-конституційною більшістю голосів (не менше 300).
Президент України Петро Порошенко висловив сподівання, що Верховна Рада до 2 лютого проголосує в першому читанні законопроект про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя "і навесні – на початку літа" в країні може початися "процес оновлення суддівської гілки влади".
Заступник глави адміністрації президента, представник президента в Конституційному суді України Олексій Філатов повідомив, що є кілька ключових позицій законопроекту, зокрема деполітизація забезпечення незалежності судової гілки влади, оновлення суддівського корпусу у відповідності з європейськими стандартами.
Філатов нагадав, що цей проект пройшов експертизу у Венеціанській комісії, яка двічі його розглядала на своїх засіданнях і дала позитивний висновок щодо нього.
25 листопада 2015 року президент України Петро Порошенко вніс у Верховну Раду проект судової реформи.
Раніше, 26 жовтня, Венеціанська комісія схвалила рекомендації щодо судової реформи в Україні. Представник України у Венеціанській комісії Володимир Пилипенко повідомив, що комісія в цілому позитивно оцінила прагнення української сторони до реформи судочинства.
У той же час Венеціанська комісія не схвалила ідею тотальної кадрової перезавантаження судової системи. На думку членів комісії, звільнення всіх суддів не відповідає європейським стандартам, а також створює загрозу здійснення правосуддя в державі.
29 жовтня віце-спікер парламенту, член Конституційної комісії Оксана Сыроид сказала, що Конституційна комісія схвалила ліквідацію вищих спеціалізованих судів. За словами віце-спікера, робоча група дійшла згоди, що вищі спеціалізовані суди будуть ліквідовані. Також пропонується перезавантажити Верховний суд та апеляційні суди шляхом переобрання нових суддів.
Заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд у інтерв'ю ZN.UA зазначила, що Україні необхіднаповна відставка всіх суддів вищих судів і Верховного суду.