Конституційний Суд України відкрив конституційне провадження за поданням 51 народного депутата України щодо надання офіційного тлумачення основного закону України у частині здійснення місцевого самоврядування та державної влади в столиці, повідомив мер Києва Віталій Кличко та опублікував відповідні документи. З відповідним поданням народні депутати звернулися до Конституційного Суду 28 серпня 2019 року.
Кличко зазначив, що Конституційний Суд ще у 2003 році своїм рішенням дав роз'яснення, що Київський міський голова, обраний громадою, має бути призначений і головою Київської міської державної адміністрації. Тобто, призначення виключно Київського міського голови на посаду голови КМДА Президентом України не є суміщенням посад, а є формою виконання міським головою "ex officio" своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України.
"Ситуація, яка склалася в столиці, коли киян намагаються позбавити права обирати владу міста, є неконституційною, недемократичною та суперечить суті самоврядування. І справа не в прізвищах та посадах. Йдеться про згортання реформи децентралізації, про позбавлення столиці самоврядування. Конституція України передбачає, що особливості здійснення місцевого самоврядування врегульовані окремим законом – "Законом про столицю", – вважає мер.
Він також зазначив, що ухвалений парламентом у першому читанні законопроект № 2143-3 "Про місто Київ – столицю України" суперечить низці статей Конституції у частині засадничих підстав здійснення у столиці місцевого самоврядування.
Нагадаємо, 3 жовтня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законпроект №2143-3 "Про місто Київ - столицю України", яким передбачене відновлення районних ради у місті Києві як представницьких органів жителів районів Києва, та пропонується розділити повноваження та розмежувати посади Київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації.
Нагадаємо, Кабмін погодив звільнення голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка і направив відповідне подання уряду на підпис президенту Зеленському.
У відповідь Віталій Кличко заявив, що вважає таке рішення неконституційним, а звільнити його можуть тільки кияни.
У серпні депутати Верховної Ради VIII скликання звернулися до Конституційного суду за офіційним тлумаченням положень Конституції про місцеве самоврядування і державної влади в Києві. Посилаючись на рішення КСУ від 2003 року, за яким обраний киянами мер міста повинен бути призначений і главою КМДА, 51 депутат попросив "раз і назавжди" врегулювати питання про київського мера і главу КМДА. Також у зверненні йдеться про згортання реформи децентралізації та позбавлення столиці самоврядування. Рішення з приводу звернення Конституційний суд ще не виносив.
Зазначимо, що у Києві на пост глави КМДА, як правило, президенти призначали обраних мерів. Винятками були тільки Іван Салій, який очолив КМДА при президенті Леоніді Кравчуку в 1993 році, не будучи мером, а також Олександр Попов, призначений Віктором Януковичем восени 2010 року замість Леоніда Черновецького.
У президента Володимира Зеленського хочуть призначити новим очільником Київської міської держадміністрації колишнього гендиректора телеканалу "1+1" Олександра Ткаченка, який уже подав електронну декларацію кандидата на посаду голови КМДА.
Докладніше про правові колізії щодо посади мера та голови КМДА читайте у статті Олександра Сергієнка "Столиця дежавю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".