Конституційний суд України вирішив розглядати подання про конституційність окремих положень закону «Про запобігання корупції», зокрема щодо скасування відповідальності за незаконне збагачення чиновників в письмовій формі.
Так, 19 жовтня суд розглянув питання про зміну форми розгляду, прийнявши рішення змінити її з усною на письмову. При цьому в прес-службі суду анонсували, що вже 20 жовтня відбудеться розгляд справи в письмовій формі.
Згідно з регламентом при письмовому розгляді справи учасники діла не заслуховуються - судді в закритому режимі тільки читають пояснення учасників процесу.
У «Слузі народу» заявили, що представницю Ради в КС Ольгу Совгир разом з представником президента в КС Федором Веніславським не пустили на засідання зі зміни форми розгляду, пояснивши нібито обмеження через карантин. Совгиря і Веніславський намагалися подати клопотання проти такої зміни.
Пізніше Веніславський в коментарі «Інтерфакс-Україна» відзначив грубе порушення права права на участь у виробництві. Совгиря, своєю чергою, назвала справу резонансною, яку слід розглядати в усній формі.
«Не забувайте, що в цій справі залучено генпрокурор, голова Верховного суду, міністр юстиції, і. о. директора НАБУ, директор НАПКА, представники президента і ВРУ. Всі ці люди не будуть заслухані, їх позиція судом не почують його [...] Згідно із законом про КС, ми маємо право брати участь в будь-якому засіданні. Тому недопуск сьогодні ми вважаємо грубим порушенням закону. І воно ставить під сумнів легітимність наступного рішення КСУ в цій справі », - зазначила Совгиря.
Конституційний суд розглядає справу про неконституційність окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» за поданням 47 народних депутатів. Серед них - більшість нардепів «Опозиційної платформи - За життя» Віктор Медведчук, Нестор Шуфрич, Сергій Льовочкін та Григорій Суркіс.
Депутати вимагають визнати неконституційними статті Кримінального кодексу, що встановлюють відповідальність посадових осіб за незаконне збагачення і декларування недостовірної інформації, а також вимоги про конфіскацію незаконно придбаного майна посадових осіб.
Крім того, депутати вимагають визнати неконституційним цілодобовий доступ до реєстру декларацій і хочуть скасувати вказівку в деклараціях даних про членів сім'ї та їхнє майно. Також вони просять визнати неконституційним моніторинг НАПКА їхнього способу життя.
У НАПКА вже заявили, що ці умови фактично унеможливлять ефективну перевірку декларацій та конфіскацію незаконно придбаного майна.